16.-18. decembra 2016 sa konal už 44. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach. Na Štrbské Pleso prišli športovci zo 14 krajín, aby otvorili tohtoročný kontinentálny pohár FIS Slavic Cup s celkovou účasťou viac ako 200 pretekárov. Z víťazstva sa trikrát radovala domáca Alena Procházková a cenné body si odniesli aj Bielorusi a Čech Ján Bartoň.

16.12.2016 – Šprint klasickou technikou / Classic Sprint

Podujatie sa začalo už v piatok popoludní šprintom klasickou technikou. V kvalifikácii boli najúspešnejší slovenskí reprezentanti zo svetového pohára Alena Procházková a Peter Mlynár. Do finálových rozbehov vyštartovali pretekári už pri umelom osvetlení. Ženský šprint na 1,4 km mal jednoznačného víťaza, bola ním Alena Procházková (SVK) 3:25,07 min. Druhá skončila Anastasia Kirillovová (BLR) 3:28,40 a tretia Urszula Letochová (POL) 3:34,13. V mužskom šprinte na 1,6 km mal veľkú smolu Peter Mlynár, ktorý vo finále zlomil palicu a prepadol sa až na šieste miesto. Do cieľa sa mu podarilo predbehnúť ešte dvoch bežcov a skončil celkovo na štvrtom mieste. Víťazom sa stal Aliaksandr Voranau (BLR) 3:31,75, druhý bol Maciej Starega (POL) 3:31,76 a tretí Mikhail Kuklin (BLR) 3:36,25.

17.12.2016 – Šprint voľnou technikou / Free Sprint

Aj druhý súťažný deň dopoludnia bol pre pretekárov pripravený šprint, tentokrát voľnou technikou. Kvalifikáciu vyhrala Alena Procházková a Mikhail Kuklin (BLR). Ženské finále malo rovnakých víťazov ako v piatok. Opäť vyhrala Alena Procházková (SVK) 3:06,80 pred Anastasiou Kirillovovou (BLR) 3:07,87 a Urszulou Letochovou (POL) 3:12,19. Mužské finále vyhral český pretekár Jan Bartoň 3:13,44. Druhý skončil Aliaksandr Voranau (BLR) 3:16,81 a tretí Michail Kuklin (BLR) 3:21,39.

Individuálne preteky voľne / Individual Competition Free

V nedeľu sa pod Tatrami súťažilo v individuálnych pretekoch voľnou technikou, kde na 7,5 km trati opäť zvíťazila Alena Procházková s časom 16:57,4. Druhé miesto obsadila Valentina Ševčenková so stratou 14,6 sekundy (UKR) a tretia skončila Teťjana Antypenková (UKR) so stratou 25,3 sekundy. Ďalšie Slovenky sa do prvej desiatky nedostali. 12. miesto obsadila Eva Segečová +1:57,6 a 24. miesto Aneta Smerčiaková +2:34,5. Organizátori oceňovali aj juniorov a cenu za prvé miesto si odniesla Izabela Marcisz (POL) časom 18:20,9. Muži pretekali na 10 km trati a pódium obsadili traja Bielorusi Michail Kuklin s časom 19:59,4, Sergej Dolidovič so stratou 14 sekúnd a Jurij Astapenka zo stratou 19,8 sekundy. Zo slovenských reprezentantov sa najvyššie na 19. mieste umiestnil Andrej Segeč so stratou 1:09,0 a 23. miesto obsadil Peter Mlynár so stratou 1:14,8. Najrýchlejším juniorom bol Ukrajinec Andrii Orlyk s časom 21:03,6.

Rekordná účasť a vysoká úroveň pretekov

Okrem krajín z Vyšehradskej štvorky (Slovensko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko) boli na pretekoch aj bežci z Bosny a Hercegoviny, Bieloruska, Bulharska, Chorvátska, Lotyšska, Macedónie, Srbska a Ukrajiny. Už od štvrtku boli v areáli aj šiesti pretekári z Brazílie a v sobotu večer prileteli aj dvaja bežci a jedna bežkyňa z Chile. Podľa riaditeľa pretekov Matúša Jančíka preteky dopadli výborne a vyjadril spokojnosť s počtom zúčastnených krajín aj s kvalitou pretekárov. Podujatia sa zúčastnili viacerí pretekári zo svetového pohára a prvý mužský pretekár nedeľných pretekov Michail Kuklin získal FIS body porovnateľné s bodmi, ktoré získavajú pretekári svetového pohára okolo tridsiateho miesta. Pretekári sa tešili aj z výborne pripravených tratí. Umelé zasnežovanie bolo spustené už v novembri a práce pokračovali nepretržite od začiatku decembra. Večerné preteky pri umelom osvetlení sa na Štrbskom Plese konali prvýkrát a večerné lyžovanie si môžu vychutnať od tejto sezóny už aj rekreační bežci. Vyhlásenia výsledkov sa zúčastnil aj prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie František Repka, technický delegát FIS Žofia Kielpinska z Poľska a starosta obce Štrba a predseda organizačného výboru Michal Sýkora. Ten poďakoval všetkým účastníkom, organizátorom a partnerom podujatia a potvrdil, že rozvoj bežeckého lyžovania je vysokou prioritou obce Štrba a miestnej časti Štrbské Pleso.

Športový klub Štrba organizoval kontinentálny pohár FIS Slavic Cup už piatykrát. Viac ako 50 členný tím dobrovoľníkov, pracovníci športového areálu i záchranári z dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby pracovali bezchybne počas všetkých desiatich pretekov. Už 19. februára 2017 pripravujú aj Verejné preteky pod záštitou hudobnej skupiny No Name a koniec marca bude patriť Majstrovstvám Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Do konca roka 2016 bude na Štrbskom Plese aj ďalšie medzinárodné podujatie FIS, Memoriál 24 padlých hrdinov SNP, ktoré organizuje TJ Tatran Gerlachov.