Športový klub Štrba bol už tradične organizátorom Majstrovstiev Slovenska v behu na lyžiach na konci zimnej sezóny. Na Štrbské Pleso prišli pretekári zo Slovenska, Poľska a Českej republiky a na štart sa postavili aj biatlonisti a členovia skupiny No Name.

Fotografie

Slávnostné otvorenie a porada vedúcich družstiev 14.3.2014 (Facebook)
Dištančné preteky 15.3.2014 (Facebook)
Šprint dvojíc a verejné preteky 16.3.2014 (Facebook)

Podujatie začalo slávnostným otvorením v Kultúrnom dome v Štrbe za účasti olympionikov Martina Bajčičáka, Petra Mlynára a Pavla Hurajta, ktorí porozprávali o svojom vzťahu k športu a prihovorili sa mladej generácii. Organizátorov pozdravili aj starosta obce Štrba Michal Sýkora a prezidentka Slovenskej lyžiarskej asociácie Jana Gantnerová. Program obohatili členovia detského folklórneho súboru Štrbianček.

Prvý deň boli vytrvalostné preteky voľnou technikou s intervalovým štartom a do cieľa prišlo spolu 182 pretekárov, z toho 79 pretekárov v kategórii dorastu a dospelých a 103 žiakov. V hlavnej kategórii mužov a juniorov, ktorí si v sobotu zmerali sily na 20 km trati, bol jednoznačne najrýchlejší Martin Bajčičák zo Športového klubu Štrbské Pleso, ktorý trať odbehol za 46:32,2 a odniesol si titul Majster Slovenskej republiky. Druhý skončil jeho tímový kolega Peter Mlynár so stratou 1:13,7. Tretie miesto obsadil Rudolf Michalovský z klubu Ski Team Jase Látky, ktorý na Bajčičáka stratil 2:56,2. Z juniorov bol najrýchlejší Peter Oravec zo Športového klubu Banská Bystrica s časom 51:07,8. „Na takéto podmienky sme na Slovensku čakali celú zimu. Bežalo sa mi výborne počas obidvoch dní. Keď som cez týždeň rozprával svojim známym, že idem na Štrbské Pleso na lyžiarske preteky, nechceli mi veriť. To, ako dokázali organizátori pripraviť 2 km okruh v biednych snehových podmienkach je úctyhodné,“ zhodnotil Martin Bajčičák. Zo žien bola jednoznačnou favoritkou Alena Procházková z LK Slávia UMB Banská Bystrica, ktorá 15 km trať odbehla za 46:02,0 a stala sa Majsterkou Slovenskej republiky. So stratou 1:25,7 obsadila druhé miesto Daniela Kotschová z LT Slovakia a bronzovú medailu si odniesla Eva Segečová z klubu Ski Team Jase Látky a na víťazku stratila 3:07,6. Najlepšou juniorkou bola Barbora Klementová z Klubu lyžiarov Nováky s časom 50:36,0. Aj napriek tomu, že trate boli pred pretekmi v kritickom stave, organizátorom a dobrovoľníkom sa podarilo pripraviť 2 km okruh.

V nedeľu sa počasie výrazne zmenilo, napadlo 20 cm nového snehu a trať bola v ideálnej kondícii, hoci počas celých pretekov vytrvalo snežilo. Z mužských dvojíc boli najrýchlejší Peter Mlynár a Martin Bajčičák, ktorý 2x4x1 km voľnou technikou odbehli za 22:47,5. O druhé miesto sa v cieľovej rovinke pobili pretekári z Kremnice Martin Kapšo a Dávid Brünn, ktorí boli v cieli o desatinu skôr ako Andrej Segeč a Miroslav Šulek zo Ski Team Jase Látky. Za olympionikmi prišli do cieľa o 37,3 sekundy. V ženskej kategórii zlatú medailu získali juniorky Barbora Klementová a Lucia Matušková z KL Nováky, ktoré v šprinte dvojíc na 2x3x1 km dosiahli čas 21:05,7. Strieborné boli Eva Segečová a Jana Gombalová s 18,5 sekundovou stratou a bronzové medaily putovali do Liptovského Mikuláša. 53,6 sekúnd za víťazkami prišli Hana Lešťanová a Aneta Smerčiaková. „Za tieto dva dni si na Štrbskom Plese zmerali svoje sily organizátori počas nahadzovania snehu a príprav pretekov a športovci počas pretekov. Prvý deň to bolo trápenie v jarných podmienkach, ale druhý nastala zmena v podobe nového snehu a fantastických zimných podmienok. Takúto radikálnu pozitívnu zmenu by sme privítali aj pri samotnom financovaní športu na Slovensku.“ uviedol športový riaditeľ bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michal Malák.

I vďaka podpore od Igora a Ivana Timkovcov zo skupiny No Name sa podarilo v nedeľu popoludní ešte zorganizovať aj verejné preteky v behu na lyžiach. Na trati dlhej 2 km sa ich zúčastnilo 40 súťažiacich od amatérskych bežcov cez pretekárov až po funkcionárov športových klubov. Napriek silnému vetru a sneženiu preteky prebehli hladko a všetci účastníci ich hodnotili veľmi pozitívne. Dobrú atmosféru umocnilo spoločné fotografovanie pretekárov a organizátorov s členmi skupiny No Name. „Sme radi, že sme mohli prísť na Štrbské Pleso zmerať si sily najmä sami so sebou. Veríme, že sa Štrbianom podarí zorganizovať preteky aj na budúci rok a určite ich podporíme,“ uviedol Igor Timko, spevák skupiny No Name. „Štart na verejných pretekoch bol aj vďaka partnerom bezplatný a aj za to im patrí veľké poďakovanie. Bez podpory obce Štrba, sponzorov a 70 člennej dobrovoľníckej skupiny rozhodcov by sme takéto podujatie nedokázali zorganizovať na úrovni, ktorú si zaslúži,“ poďakoval Michal Šerfel, riaditeľ pretekov. Výsledky a fotografie si pretekári môžu pozrieť cez internetovú stránku Športového klubu Štrba www.skstrba.sk.