Športový klub v Štrbe usporiadal na Štrbskom Plese v bežeckom areáli v dňoch 10.-11.1.2009 Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach, ktoré boli zároveň nominačnými pretekmi na EYOF-2009, U-23, MS-J, SZU. Prvý deň sa súťažilo v kategóriách dorastu, juniorov, dospelých, veteránov a žiakov klasickým spôsobom. Spolu 174 pretekárov z toho 79 dospelých, 39 veteránov a 56 žiakov zo 17 klubov. 11.1.2009 boli na programe súťaže voľnou technikou v kategóriách dorastencov, juniorov a dospelých, spolu 72 pretekárov.

Organizácia pretekov bola na vysokej úrovni a cieľom ŠK Štrba bolo dať takému podujatiu ako je M-SR vážnosť a dôstojnosť. M-SR boli slávnostne otvorené starostom obce Michalom Sýkorom  v predvečer podujatia v sále Kultúrneho domu v Štrbe. Slávnostný sľub predniesli zástupcovia pretekárov a rozhodcov. Súčasťou programu bolo žrebanie štartovanie štartovných čísel kategórie staršieho dorastu- olympijských nádejí chlapcov a dievčat. O hodnotný kultúrny program sa po všetky dni M-SR postaral folklórny súbor Štrbianček. Vyhlasovanie víťazov sa nieslo tak isto v dôstojnom duchu v sobotu v Kultúrnom dome a v nedeľu v amfiteátri na Štrbskom Plese v sprievode hymny SR a oficiálnej znelky. Nechýbala ani   tombola pre zúčastnených pretekárov.

O zdarný priebeh podujatia, ktorý vysoko hodnotili všetci zúčastnení sa postaralo 56 rozhodcov ŠK Štrba a k výbornej atmosfére podujatia prispelo aj nádherné slnečné počasie a trate, ktoré boli technicky na vysokej úrovni.

Malým darčekom pre žiacke kategórie bol aj verejný pretek v nedeľu po oficiálnych súťažiach M-SR. Zúčastnilo sa ho spolu 45 chlapcov a dievčat.