Posledná februárová nedeľa na Štrbskom Plese patrila bežeckému lyžovaniu. V príjemnom zimnom počasí, v nádherne zasneženej tatranskej prírode sa uskutočnil tretí ročník verejných pretekov v behu na lyžiach. Organizátori sa snažili vytvoriť vhodné podmienky na pretekanie aj pre rekreačných bežcov a podľa slov účastníkov sa to dokonale podarilo.

Na štarte bolo spolu 223 pretekárov a detské bežky si vyskúšalo viac ako 30 detí zo všetkých kútov Slovenska, Poľska a Českej republiky. Príjemnú atmosféru dotvárala hudobno-zábavná skupina Traky a počas celého dňa v športovom areáli na Štrbskom Plese prevládala príjemná atmosféra. Samotní pretekári od rána premýšľali nad tým, akú zvolia taktiku, pretože ich čakali dve zaujímavé disciplíny.

Novinkou v bežeckom lyžovaní je disciplína kros šprint a organizátori, ktorí sa zapojili do projektu FIS SnowKidz urobili 400 metrov dlhú prekážkovú trať, na ktorej súťažilo spolu 102 žiakov, dorastencov a dospelých. Atraktívnosť tejto trate potvrdil aj vysoký počet divákov.  Najrýchlejší medzi mužmi na dvoch kolách bol Michal Malák. Zuzana Longauerová dominovala medzi ženami.

Druhou disciplínou bol beh na 2,5 a na 5 kilometrov voľnou technikou. Na 2,5 kilometrovej trati, na ktorej sa pretekalo aj počas Univerziády, odštartovalo spolu 67 pretekárov. Najrýchlejší bol Michal Jurčo s časom 5:15,90. V ženskej kategórii bola prvá Andrea Šuchtárová s časom 8:50,30. V juniorských kategóriách sa darilo najviac Lukášovi Brezinovi a Lenke Bruňovej, ktorá s časom 6:49,1 bola najrýchlejšia zo žien. Medzi veteránmi dominovali Daniel Bartko a Anna Novysedláková. Víťazi 5 kilometrovej trate sa navždy zapíšu na putovné Štrbské bežky. V mužskej kategórii sa na prvom mieste umiestnil Matej Baloga z FOX Team Prešov s časom 10:29,2. Druhý skončil Tomáš Sklenárik a tretie miesto obsadil Lukáš Olejár. Daniela Kotschová z Sportrysy CLUB skončila prvá medzi ženami s časom 13:34,2. Druhá skončila Karina Kazárová a tretia Lucia Repková.

Aj vďaka Ivanovi a Igorovi Timkovcom z hudobnej skupiny No Name sa zrodila myšlienka zorganizovať preteky pre verejnosť a tak ako v minulosti aj tento rok sa obaja zúčastnili aj kros šprintu aj pretekov na 2,5 km a 5 km. Ceny víťazom odovzdávali bratia Timkovci spolu so starostom obce Štrba Michalom Sýkorom a s prezidentom Slovenskej lyžiarskej asociácie Františkom Repkom. Čerešničkou na torte bola tombola pre pretekárov. Hlavnou cenou bola práčka od spoločnosti Whirlpool. Pred verejnými pretekmi sa uskutočnili aj preteky o Majstra Základnej školy Štrba a počas celého dňa boli k dispozícii detské bežky, ktoré si vyskúšalo viac ako 30 detí. Za odmenu získali drobnú sladkosť a častokrát aj prvú skúsenosť s bežeckým lyžovaním.

Preteky organizoval Športový klub Štrba v spolupráci s obcou Štrba a OOCR Región Vysoké Tatry.  Rozhodcovia ŠK Štrba už 12-13. marca 2016 organizujú aj Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach, ktoré dlhodobo uzatvárajú pretekársku sezónu v slovenskom bežeckom lyžovaní a tento rok budú zároveň pretekmi olympijských nádejí krajín V4.