Podtatranská obec Štrba sa stala 9.12.2018 dejiskom 2. kola Zimnej bežeckej
série.

Magická nočná predvianočná atmosféra privítala temer 300 pretekárov, ktorí si prišli
odbehnúť alebo odkráčať s paličkami 7km dlhý okruh okolo Šoldova. Štart a cieľ pretekov bol v
centre Štrby, v blízkosti miesta štartu legendárneho Malého štrbského maratónu, ktorý má už za
sebou 41 úspešných ročníkov pod taktovkou športového klubu ŠK Štrba. Členovia tohoto klubu sa
aktívne podieľali aj na príprave a realizácii šoldovského nočného behu a kompletnom zabezpečení
celej trasy, na ktorej museli pretekári prekonať celkové stúpanie 105 metrov.

Zaujímavosťou bolo, že trasa cez mosty dvakrát pretínala severnú diaľnicu D1 v bode, ktorý má
najvyššiu nadmorskú výšku z celej diaľničnej siete na Slovensku. Trať pokračovala aj okolo miesta,
kde sa kedysi rozkladala stredoveká osada Šoldov a pretekári si mohli prezrieť osvetlený Šoldovský
kríž a zrekonštruované pozostatky zaniknutej osady.

Na organizácii podujatia sa podieľal aj miestny odbor Matice Slovenskej v Štrbe, ktorý účastníkom
predstavil archeologický výskum tejto zaniknutej stredovekej osady a pripravil pre pretekárov aj
stánok s vianočnými špecialitami a razením šoldovskej pamätnej mince.

Absolútnym víťazom nočného behu okolo Šoldova sa stal Daniel Kraviansky z Pro-body
triatlon tímu Košice, ktorý zvíťazil v čase 24:58,19 pred Štefanom Bachratým z Davorin.sk/TRI
Tatry Triathlon tímu a Marekom Vidličkom z ŠK Atléti BS Banská Štiavnica. Medzi ženami
dominovala Tímea Mihoková z Bežeckého klubu Poprad, na 2. mieste dobehla Denisa Martonová z
SRTG Krompachy a na 3. Jana Tatarková. Celkovo bolo ocenených 27 športovcov v 9 kategóriách,
medaily im odovzdával bronzový medailista z olympiády vo Vancouveri Pavol Hurajt.

Na preteky sa prihlásilo aj 7 štrbských bežcov z ktorých boli najrýchlejší Jaroslav Bartoš (38.miesto, 32:12) a Pavol Garaj (39.miesto, 32:19). Najrýchlejšia Štrbianka bola Jiřina Šerfelová (4. miesto, 37:36). Štrba mala zastúpenie aj v súťaži Nordic Walking a z piatich štrbských pretekárok sa najlepšie darilo Márii Novotnej (2.miesto, 51:18).

Zimná bežecká séria je súčasťou projektu “Tatry v pohybe” – spoločnej iniciatívy
tatranských a podtatranských športových klubov, v spolupráci so Združením cestovného ruchu
Vysoké Tatry a OOCR Región Vysoké Tatry. V rámci série sa uskutočnia v mesiacoch, január a
február ešte 2 ďalšie behy v lokalitách regiónu Vysokých Tatier.