38. ročník Malého štrbského maratónu sa do histórie zapíše veľkými písmenami vďaka vysokej účasti bežcov. Najlepší čas v historických tabuľkách na 31 km prepísaný nebol, ale na 10 km trati padol nový rekord. Bežci na 10 km a 31 km trati získali účastnícku medailu zo zbierky Tatry Prestige Tour 2015 v rámci športového programu Tatry v pohybe.

V nedeľu 12. júla 2015 za pekného slnečného počasia prebehol cez štrbský chotár rekordný počet bežcov. Spolu so žiakmi sa pretekov zúčastnilo 527 pretekárov, o ktorých sa po celej trati starala stovka dobrovoľníkov a rozhodcov. Niekoľko mesačná práca organizátorov z obce Štrba, obce Liptovská Teplička a Športového klubu Štrba vyvrcholila vydareným športovým sviatkom pre pretekárov všetkých vekových kategórií.

Tento rok sa pretekov na 31 kilometrovej trati pre problémy s vízami nezúčastnili africkí bežci, no zoznam prihlásených pretekárov naznačoval kvalitnú účasť domácich a ukrajinských pretekárov. Spomedzi viac ako 150 bežcov trať zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť najrýchlejšie absolvoval ukrajinský pretekár Viktor Starodubtsev z JM Demolex Bardejov. V cieli bol v čase 01:46:41. Druhý v absolútnom poradí dobehol do cieľa Tibor Sahajda z TJ Obalservis Košice, ktorý na víťaza stratil 50 sekúnd. Tretí dobehol Anatoliy Malyy z Goral marathon team so stratou viac ako 6 minút. Traťový rekord na trati zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť v čase 1:40:06 drží naďalej Orest Babiak, ktorý dobehol do cieľa na 12. mieste. Medzi ženami bola s časom 2:12:20 najrýchlejšia držiteľka zlatej medaily z Majstrovstiev Európy v duatlone Petra Fašungová z VSC Dukla Banská Bystrica. Druhá skončila Nataliia Malaia z Goral marathon a tretia žena v absolútnom poradí bola Mahuliena Krištanová z Code2B Košice.

Najväčší nárast bežcov zaznamenala 10 kilometrová trať. 220 bežcov vyštartovalo spolu s pretekármi Malého štrbského maratónu a následne sa oddelili a prebehli obcou Šuňava späť do Štrby. Najrýchlejší čas v pretekoch dosiahol Jozef Urban z JM Demolex Bardejov a ŠKP Litvor. S časom 35:53,7 prepísal doterajší rekord, ktorý držal Jozef Dubašák. Dubašák z AK Steeple Poprad v nedeľu obsadil 2. miesto so stratou 1:10. Tretí skončil Tomáš Kamas z ŠKP Spišská Nová Ves. Medzi ženami bola najrýchlejšia Soňa Vnenčáková z AO Svit s časom 40:42,9. Druhá skončila Adriana Vitková z MKŠS Kysucké Nové Mesto a tretie miesto v hlavnej ženskej kategórii obsadila Dáša Lučivjanská z Novej Lesnej.

Motiváciou pre dospelých bežcov bola účastnícka medaila, ktorá spolu s medailami z ďalších troch podujatí série Tatry Prestige Tour 2015 vytvára panorámu Tatier. Séria pokračuje 18.júla Memoriálom Jána Stilla v Novej Lesnej a 1. septembra Podtatranským polmaratónom.

K Malému štrbskému maratónu patria aj preteky žiakov v uliciach obce Štrba. Tento rok sa ich na štart postavilo 150 a každý získal pamätný odznak a drobnú sladkosť. Organizátori pripravili aj sprievodný program. V sobotu pretekári prišli na spoločnú rozcvičku do priestorov štartu a cieľa, večer si pozreli historické filmy z Malého štrbského maratónu a pozrieť sa mohli aj na rockový koncert skupiny Amiral zo Štrby. Počas pretekov pretekárom hrala živá folklórna hudba a všetci mohli vyhrať zaujímavé ceny v tombole.

Malý štrbský maratón je zaradený do športového projektu Tatry v pohybe a zároveň odštartoval Tatranský bežecký týždeň. Ten pokračuje pretekmi Beh po schodoch do neba v Liptovskej Tepličke a pútavým športovým programom v Novej Lesnej.