Preteky v behu na lyžiach, ktoré sa v pôvodnom decembrovom termíne pre zlé poveternostné podmienky neuskutočnili, sa konali tento víkend v športovom areáli na Štrbskom Plese. V pretekoch FIS Slavic Cup boli úspešní aj slovenskí reprezentanti. Organizátorom bol športový klub Štrba.

Na štart sa postavili pretekári zo Slovenska, Poľska a Maďarska, ktorí si spolu s organizátormi vyskúšali trate a zrekonštruovaný športový areál pred blížiacou sa Svetovou zimnou univerziádou. V sobotu pretekárov čakala disciplína šprint voľnou technikou. V ženskom šprinte zvíťazila v kvalifikácii, v semifinálovom aj vo finálovom rozbehu slovenská reprezentantka Barbora Klementová. 1,4 kilometrovú trať zabehla v čase 3:40,385. Druhá skončila poľská pretekárka Magdalena Kozielska so stratou 3 sekundy. Tretie miesto obsadila Eva Segečová, ktorá na Barboru vo finále stratila 6 sekúnd. Obidve slovenské pretekárky budú štartovať aj na blížiacej sa Univerziáde. V mužskom šprinte na 1,6 km obsadil prvé miesto slovenský pretekár Andrej Segeč s časom 3:42,952. Mateusz Chowaniak z Poľska skončil druhý. Víťaz z kvalifikácie Martin Kapšo vo finále obsadil tretie miesto. V sobotu ráno na funkcionárov aj účastníkov čakalo pravé tatranské počasie. Po hustom nočnom snežení a silnom vetre ktoré pretrvávalo aj počas kvalifikácie v športovom areáli pribudlo viac ako 15 centimetrov snehu, no už počas finálových rozjázd sneženie prešlo do dažďa, no preteky sa podarilo ukončiť s minimálnym oneskorením.

V nedeľu ráno už na pretekárov čakali výborne upravené trate s rýchlou ľadovou stopou. Ženy čakali preteky klasickou technikou na 5 kilometrov s intervalovým štartom. Magdaléna Kozielská z Poľska túto trať prebehla v čase 14:48,28 a s náskokom 25 sekúnd obsadila prvé miesto pred druhou Barborou Klementovou. Tretie miesto obsadila Poľka Emília Romanowicz so stratou 39 sekúnd. Trať absolvovalo spolu 17 žien. V mužských pretekoch na 10 km klasickou technikou sa víťazom stal opäť Andrej Segeč s časom 25:48,91. Druhé miesto obsadil Michal Polačko so stratou 36 sekúnd. Tretí so stratou 47 sekúnd skončil Mateusz Chowaniak z Poľska. Prví dvaja Slováci a štvrtý Dávid Brunn sú medzi nominovanými pretekármi na Univerziádu.

Celkovo na pretekoch pracovalo 60 dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba. Víkendové preteky v behu na lyžiach ako aj decembrové preteky v skokoch na lyžiach boli súčasťou 42. ročníka Tatranského pohára. Toto podujatie slúžilo aj ako skúšobné preteky pred Svetovou zimnou univerziádou, ktorá začína už 24. januára 2015.