Na Štrbskom Plese sa 12.-13. decembra 2015 konal už 43. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach. Medzi kvalitnými pretekármi sa v prvých pretekoch kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup dokázali presadiť aj slovenskí športovci.

V športovom areáli na Štrbskom Plese bola definitívne odštartovaná slovenská zimná pretekárska sezóna v behu na lyžiach. Už od letných mesiacov organizačný výbor zo Športového klubu Štrba z poverenia Bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie plánoval zorganizovať medzinárodné preteky začiatkom zimy a všetci funkcionári, tréneri i pretekári verili, že zafunguje kombinácia vhodnej nadmorskej výšky strediska a úprav, ktorými prešli bežecké trate. Aj napriek úplnému nedostatku snehu v ostatných slovenských strediskách bežeckého lyžovania a veľkým problémom so snehom v takmer celej Európe, Štrbské Pleso nesklamalo a pretekári si mohli opäť naplno užiť trate, na ktorých sa v januári 2015 pretekalo počas Svetovej zimnej Univerziády. Pracovníci zo športového areálu a niekoľko dobrovoľníkov z okolitých športových klubov tvrdo pracovali počas navážania snehu na kritické úseky. Aj vďaka tomu sa podarilo kvalitne pripraviť šprintérsky a 2,5 kilometrový okruh.

Na pretekárov z Čiech, Poľska, Litvy, Chorvátska a Slovenska čakalo spolu 6 pretekov. Prihlásených bolo spolu 133 pretekárov, čo výrazne prevyšuje počet účastníkov na iných pretekoch v pohári FIS Slavic Cup. Už v stredu sa organizačný tím rozhodol o zmene techniky behu sobotných šprintov z klasickej na voľnú techniku, aby zabezpečil rovnaké, kvalitné a bezpečné podmienky pre všetkých pretekárov. Počas všetkých pretekov sa neustále menilo počasie a tak si všetci účastníci mohli na vlastnej koži vyskúšať pravé tatranské počasie. V sobotnom šprinte žien voľnou technikou na 1,4 km trati bola najrýchlejšia Marcela MARCISZ z Poľska, ktorá zvíťazila v kvalifikačných pretekoch aj vo všetkých finálových rozbehoch. S časom 03:28.42 vo finále o 4 desatiny porazila slovenskú reprezentantku Barboru KLEMENTOVÚ. Tretie miesto obsadila poľská pretekárka Urszula LETOCHA. U mužov boli šprinty voľnou technikou ešte napínavejšie. Český pretekár Ján BARTOŇ skončil v kvalifikácii až na štvrtom mieste, no vo finále ukázal svoje šprintérske kvality a v semifinále aj vo finále tesne vyhrával nad kvalitným chorvátskym pretekárom Edi DADIČOM. Bartoň finálovú 1,6 km dlhú trať odšprintoval v čase 03:28.77. Dadič zvíťazil v kvalifikácii, no vo finále mu na víťaza chýbali len 2 desatiny sekundy. Skvelé tretie miesto obsadil Slovák Miroslav ŠULEK zo 6 sekundovou stratou, ktorý v kvalifikácii skončil na druhom mieste. Ceny víťazom prišli odovzdať aj biatlonista Pavol Hurajt, olympionička Anna Pasiarová, dlhoročný lyžiarsky funkcionár Ján Terezčák, Technický delegát FIS Jakub Vodrážka a starosta obce Štrba Michal Sýkora.

V nedeľu už od skorého rána snežilo a počas celého dňa fúkal nárazový vietor. Aj napriek tomu sa ráno skúsení velitelia tratí a štadióna rozhodli pre úpravu trate a aj napriek teplote tesne pod nulou sa podarilo narysovať kvalitnú klasickú stopu. V individuálnych pretekoch klasickou technikou s intervalovým štartom boli medzi ocenenými ženami pretekárky od severných susedov. Poľka Marcela MARCISZ odbehla 5 kilometrovú trať v čase 15:54,3. Druhá skončila Urszula LETOCHA so stratou 4 sekundy a tretia Martyna GALEWICZ. Barbore Klementovej sa nepodarilo zopakovať sobotný úspech a ako najlepšia Slovenka skončila na 6. mieste s časom 16:52,3. Z junioriek bola najlepšia Agata WARLO z Poľska. Druhá medzi juniorkami skončila Aneta SMERČIAKOVÁ. Víťazný pohár v mužskej kategórii ostal na Slovensku. V mužských pretekoch na 10 km klasicky skončil na prvom mieste Andrej SEGEČ s časom 27:06,7. Aj Miroslav ŠULEK ukázal, že slovenský tím prišiel na preteky kvalitne pripravený a na Segeča stratil iba 7 desatín sekundy. Tretie miesto obsadil Edi DADIČ z Chorvátska s časom 27:12,8. Medzi juniormi bol najrýchlejší Poliak Dominik BURY. Druhý skončil Ján KORISTEK zo Slovenska a tretí bol poľský pretekár Mateusz HARATYK. Ceny v nedeľu odovzdávali aj olympioničky a rozhodkyne ŠK Štrba Ľubomíra Iľanovská, Vierka Klimková a Alžbeta Havrančíková.

Športový riaditeľ bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michal Malák, ktorý sa v nedeľu zároveň zhostil úlohy moderátora informoval, že súčasťou podujatia boli zároveň nominačné preteky na Zimné olympijské hry mládeže Lillehammer 2016 a po víkende sú najbližšie k postupu Ján Mikuš, Lucia Michaličková a Zuzana Šefčíková.

Na dodržiavanie medzinárodných pravidiel prišiel dohliadať skúsený technický delegát Jakub Vodrážka z Českej republiky, ktorý pracoval ako technický delegát aj v januári na Svetovej zimnej Univerziáde. Uviedol, že Štrbské Pleso navštevuje rád a stretáva tu nadšený a dobrovoľný tím organizátorov, ktorí pracujú na vysokej úrovni a stále, keď príde, je na Štrbskom Plese vybudované niečo nové. To sú podľa neho najväčšie devízy, ktoré začínajú prinášať veľké výsledky. Dodal, že preteky boli zorganizované na vysokej úrovni. Spolu s národnou technickou delegátkou Katarínou Garajovou si prevzali knihu Dejiny lyžovania na Slovensku, ktorú im venoval Ján Terezčák ako poďakovanie za ich prácu počas Tatranského pohára.

Športový areál Štrbské Pleso spravuje obec Štrba a Tatranský pohár ukončil svojím príhovorom starosta obce Michal Sýkora, ktorý pogratuloval víťazom, poďakoval všetkým organizátorom za svoju prácu a vyzval všetkých fanúšikov bežeckého lyžovania, aby sa pravidelne vracali do v súčastnosti jediného strediska na Slovensku, v ktorom sa dá lyžovať na kvalitne upravených tratiach pre beh na lyžiach.

Športový klub Štrba v aktuálnej zimnej sezóne organizuje 28. februára 2016 Verejné preteky v behu na lyžiach – Štrbské bežky, nad ktorými prevzali záštitu členovia hudobnej skupiny No Name a v marci rozhodcovia zo Štrby organizujú aj druhú časť Majstrovstiev Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Seriál podujatí bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie pokračuje 29.-30.decembra 2015 Memoriálom 24 padlých hrdinov SNP, ktorý organizuje TJ Tatran Gerlachov.