V nedeľu 31. mája 2015 sa na športovom štadióne ŠK Štrba konalo milé podujatie Deň detí a športu. Súčasťou bol aj jubilejný 30. ročník bežeckej štafety 100×1000 metrov, ktorá svoje jubileum oslávila účasťou mnohých olympionikov, známych športovcov a hlavne veľkým záujmom ľudí zo Štrby a okolia. Tento športový sviatok je zaradený v kalendári pretekov Tatry v pohybe a skutočne sa v Štrbe rozhýbali účastníci všetkých vekových kategórii.

Nedeľný program otvorila Mária Jasenčáková z Olympijského klubu Vysoké Tatry, ktorý tento rok oslávil 20 rokov od svojho vzniku a od začiatku sú členovia klubu neoddeliteľnou súčasťou bežeckej štafety. Pred štartom sa prihovorila aj Dagmar Vincová, zástupkyňa starostu obce Štrba a Ľubomíra Iľanovská, riaditeľka Základnej školy v Štrbe. Spomínané organizácie sú spolu so Športovým klubom Štrba organizátormi podujatia.

Je už zvykom, že štafetu otvárajú účastníci olympijských hier. Tentokrát sa k nim pridal aj Michal Šerfel, ktorý je zakladateľom a dlhoročným šéfom bežeckej štafety. Spolu s ním na približne 1000 metrovú trať vybehli Mária Jasenčáková, Betka Havrančíková, Anna Pasiarová a Ľubomíra Iľanovská. Štafetový kolík prevzali Martin Bajčičák, Peter Mlynár a Jozef Ninis. Štafetovým spôsobom sa zapájali počas dopoludnia aj ďalší záujemcovia o beh. Názov štafety 100×1000 metrov symbolizuje počet aspoň 100 športovcov, ktorí prebehnú trať dlhú 1000 metrov. Bežeckú štafetu organizátori v minulosti presunuli na termín dňa detí, štafeta má rekreačný charakter a z podujatia sa stala najmä oslava detského sviatku, behu a olympizmu. Tento ročník je výnimočný aj v tom, že štafetový kolík držalo spolu 297 účastníkov. Od najmenších detí v kočiaroch a na rukách svojich rodičov, krúžili okolo futbalového ihriska aj skúsení športovci a dôchodcovia. Všetci bežci získali drobnú sladkosť, ktorú venoval Ivan Škvarenina, občerstvenie, odznak a účastnícku kartičku, na ktorú sa po skončení štafety počas autogramiády podpísali zúčastnení olympionici. Na účastníckej podpiskarte boli okrem spomínaných športovcov aj zlatí medailisti z Majstrovstiev sveta juniorov v hokejbale Matúš a Jakub Súkeľovci. Všetkých potešila aj účasť lyžiarky Petry Vlhovej, aktuálnej držiteľky titulu Slovenka roka v kategórii šport. Prišla aj úspešná snoubordistka Klaudia Medlová, ktorá v sobotu získala prestížny titul Lyžiarka roka 2015. Organizátori dlhoročne odmeňujú zúčastnené rodiny a ich počet sa vyšplhal na pekné číslo 50. V bežeckej štafete bol najrýchlejší domáci bežec Tomáš Gemza a domáca lyžiarka Mária Danielová.
Do Štrby prišli aj deti z detského domova v Liptovskom Mikuláši a žiaci z okolitých základných škôl, ktorí sa okrem štafety zapojili aj do futbalového turnaja. Najúspešnejšími futbalistami sa stali žiaci zo Základnej školy v Štrbe.

Pripravený bol aj bohatý sprievodný program. Všetci si mohli vyskúšať cvičenie na trampolínach pod vedením skúsenej a vytrvalej inštruktorky Ivety Garbinskej z klubu Jumping Poprad. Prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking Lucia Okoličányová spolu s viceprezidentom Adriánom Kasperom umožnili všetkým vyskúšať si severskú chôdzu. Tento nový šport je vhodný skutočne pre všetkých a už 20. júna sa na Štrbskom Plese uskutočnia Majstrovstvá Európy v Nordic Walking. Pre najmenších boli pripravené nafukovacie atrakcie a rôzne drobné súťažné disciplíny, za ktoré deti získali sladkosti.

Po chutnom guláši, ktorý pre všetkých pripravili rozhodcovia Športového klubu Štrba a autogramiáde sa podujatie blížilo k svojmu záveru. Pred vyhlásením výsledkov odovzdali organizátori ďakovné listy všetkým sponzorom, organizáciám a osobnostiam, bez ktorých by sa toto podujatie nerozvíjalo.
Obrovskú zásluhu na tomto podujatí ma Michal Šerfel, ktorý podujatie založil v „spartakiádnom“ roku 1985 ako alternatívu plaveckých súťaží 1000×100 metrov ešte ako vtedajší učiteľ Základnej školy Štrba. Aj napriek súčasnému zamestnaniu v súkromnom sektore vytrvalo a celoročne rozvíja šport v obci a za to mu bola odovzdaná pamätná pečať od starostu obce Štrba Michala Sýkoru. K poďakovaniu sa pripojili aj olympionici a rozhodcovia.

Podujatie Deň detí a športu vďaka záujmu ľudí a vytrvalej práci organizátorov má predpísanú svoju budúcnosť a už teraz sa všetci tešia na ďalšie ročníky. Séria bežeckých podujatí Tatry v pohybe ďalej v júni pokračuje etapovým bežecko-trailovým podujatím Tatry Running Tour a športovci sa v Štrbe stretnú opäť 12. júla na významnom bežeckom podujatí Malý Štrbský maratón.