V nedeľu 31. mája sa v športovom štadióne ŠK Štrba uskutoční už 30. jubilejný ročník bežeckej štafety 100×1000 metrov, ktorý je už tradične súčasťou Dňa detí a športu. Podujatie je zaradené do kalendára bežeckých pretekov Tatry v pohybe.

Podujatia sa pravidelne zúčastňujú olympionici a známe športové osobnosti, ktorí o 9:00 vybehnú ako prví na približne 1000 metrov dlhú trať okolo futbalového štadióna. Svoju účasť potvrdili Peter Mlynár, Martin Bajčičák, Jozef Ninis, Petra Vlhová, Matúš a Jakub Sukeľovci a Pavol Hurajt. Po nich prevezmú štafetový kolík všetci zúčastnení, od najmenších detí až po skúsených veteránov. Odmenou za odbehnutie štafety je účastnícky list s fotografiami zúčastnených olympionikov a drobná sladká odmena. Odmenené budú aj všetky zúčastnené rodiny. Účasť je bezplatná.

Popri behu si žiaci pravidelne merajú sily vo futbalovom turnaji s okolitými základnými školami a tohto roku pribudne aj florbalový turnaj dievčat. Účastníci sa stretnú aj s inštruktormi so Slovenskej asociácie Nordic Walking a sprievodný program doplní aj cvičenie na trampolínach Jumping Poprad. V športovom štadióne budú pripravené aj rôzne súťaže pre deti a nafukovacie atrakcie. Po skončení štafety bude autogramiáda so zúčastnenými osobnosťami.

„Toto podujatie vzniklo v spartakiádnom roku 1985, kedy sa v okolitých mestách organizovala plavecká štafeta 1000×100 metrov. Lenže v Štrbe sme vtedy plaváreň nemali, čísla otočili a namiesto plávania v hale, na atletickom ovále v Štrbe bežalo 100 bežcov svoj úsek 1000 metrov.“ uviedol Michal Šerfel, zakladateľ podujatia 100×1000 metrov.

Štafeta sa postupne vyvíjala a k organizátorom so Športového klubu Štrba a Základnej škole Štrba sa postupne pridala aj obec Štrba. V roku 1995 vznikol Olympijský klub Vysoké Tatry a hneď v tomto roku sa jeho členovia pridali k organizácii a priebehu štafety. Úspešní športovci, účastníci olympijských hier slúžia ako vzor hlavne mladej generácii. V tomto roku Olympijský klub Vysoké Tatry oslávil 20. výročie a zároveň dvadsiaty krát budú slávnostne zahajovať bežeckú štafetu. Štafety sa zúčastnili mená ako Pavol Hurajt, držiteľ bronzovej medaily z OH vo Vancouveri, Miroslav Jambor, držiteľ medaily v stolnom tenise z Paraolympijských OH v Londýne, Anna Pasiarová, Mária Jasenčáková, Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Alžbeta Havrančíková, Ľubomíra Balážová Iľanovská, Pavol Svitana, Jerguš Bača, Michal Handzuš, Ján Klimko, Viera Klimková, Michal Giacko, Jozef Kovařík, Petra Vlhová, Jozef Ninis, František Repka, Dušan Pitoňák, Veronika Sabolová, Ján Harniš, Branislav Regec, Marcel Matanin, Vladimír Krajňák, Peter Mlynár, Michal Malák, Patrik Tomáško, Jakub Šimoňák, Walter Marx ml., Daniela Kotschová, Martin Bendík.
Od roku 2010 sú pravidelnými účastníkmi štafety aj deti z detských domovov z Liptovského Hrádku a Liptovského Mikuláša. V tom istom roku sa k bežeckej štafete pridala aj oslava dňa detí s rôznymi atrakciami a tým stúpol počet účastníkov štafety a zároveň vznikla aj súťaž rodín.

V roku 2013 na úvod štafety zavítali účastníci behu World Harmony Run, ktorí pravidelne nesú horiacu pochodeň celým svetom a šíria tak myšlienku, že každý človek je dôležitý a každý môže urobiť krok k mieruplnejšiemu svetu okolo seba. Boli tam bežci z USA, Ukrajiny, Mongolska ale aj Čiech a Slovenska.

Snahou všetkých organizátorov je budovať u detí, ale aj dospelých vzťah k športu a pravidelnému pohybu a šíreniu myšlienok olympijzmu.