Štrbské Pleso, 8.2.2013 – V športovom areáli na Štrbskom Plese sa 16.-17. februára 2013 uskutoční 40. ročník Tatranského pohára v disciplíne beh na lyžiach. Toto podujatie je na úrovni Kontinentálneho pohára a nachádza sa v kalendári medzinárodnej organizácie FIS. Preteky sú určené najmä pre pretekárov zo Slovenskej republiky, Českej republiky, Maďarska a Poľska v kategóriách muži a ženy. Svoju účasť ohlásil aj pretekár z Ghany, ktorý môže získané body využiť pri kvalifikácii na ZOH Soči 2014.

„V doterajšej histórii pretekov o Tatranský pohár sa na Štrbskom Plese uskutočnili 3 preteky FIS Cup v skokoch na lyžiach, 31 pretekov Svetového pohára a 22 pretekov Kontinentálneho pohára v behu na lyžiach, v severskej kombinácií a v skokoch na lyžiach.“ uviedol Peter Chudý, riaditeľ Združenia pre cestovný ruch Vysoké Tatry. Tatranský pohár bol založený už v roku 1950, no najvýznamnejšie podujatia sa konali po roku 1967, kedy boli postavené nové skokanské mostíky. Posledný boj o Tatranský pohár prebiehal v januári 2011, kedy pretekári súťažili na FIS Cupe v skokoch na lyžiach.

Organizátorom 40. ročníka je s poverením Slovenskej lyžiarskej asociácie Športový klub Štrba a podujatie sa skladá zo štyroch pretekov kontinentálneho pohára Slavic Cup. V sobotu 16. februára sa uskutoční šprint mužov a šprint žien voľnou technikou, v nedeľu 17. februára  pobežia klasickou technikou muži 10 kilometrovú a ženy 5 kilometrovú trať. Športový areál v príjemnom prostredí Vysokých Tatier plánuje navštíviť aj pretekár z Ghany Christopher Symonds, ktorý sa aj touto cestou pokúsi kvalifikovať na najbližšie zimné olympijské hry. Bežecké trate na Štrbskom Plese v súčasnosti spravuje obec Štrba a počas celej zimnej sezóny sú upravované na vysokej úrovni.  „Na bežeckých tratiach sa za posledné dva roky urobilo veľa technických úprav a pripravilo množstvo dokumentov, vďaka čomu sa v jeseni 2012 podarilo urobiť homologizácie bežeckých tratí, ktoré boli predtým platné len do roku 2010,“ informoval starosta obce Štrba Michal Sýkora. Organizátori veria, že týmto podujatím sa Štrbské Pleso opäť priblíži k najvyšším lyžiarskym súťažiam a stane sa významným strediskom vrcholového športu v strednej Európe.

Zimnú sezónu na bežeckých tratiach ukončia 23. – 24. marca Majstrovstvá Slovenskej Republiky v behu na lyžiach v športovom areáli na Štrbskom Plese, ktoré sú vrcholným podujatím v tejto disciplíne na Slovensku. Organizátorom aj tohto podujatia bude z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie Športový klub Štrba.

Propozície a ďalšie informácie o Tatranskom pohári sa dočítate na samostatnej podstránke.