23. – 24. marec 2013  bude na Štrbskom Plese patriť bežeckému lyžovaniu. Pretekári žiackych, dorasteneckých a seniorských kategórií sa stretnú vo Vysokých Tatrách na vrcholnom podujatí bežeckého lyžovania na Slovensku. Majstrovstvá Slovenskej republiky budú otvorené aj pre zahraničných pretekárov. 

Plagát Majstrovstvá Slovenskej republiky 2013

Propozície | Prihlásení pretekári | Výsledky 23.3.2013

Športový klub Štrba je dlhoročným organizátorom lyžiarskych podujatí a snahou celého organizačnému tímu záleží na tom, aby boli preteky zorganizované stále na vyššej úrovni a aby svojou prácou prispel k rozvoju tohto náročného, no nádherného športu.

Preteky sa uskutočnia 23. a 24. marca 2013 v bežeckom areáli na Štrbskom Plese. V prvý súťažný deň si pretekári zmerajú sily vo vytrvalostných pretekoch. O 10:00 hod. hromadne vyštartujú najmladší žiaci a žiacky na 2 a 3 kilometrový okruh, ktorý pobežia klasickou technikou. Staršie žiačky si odbehnú 4 kilometre voľnou technikou a starší žiaci pobežia 5 kilometrový okruh, ktorý vedie zo štadióna popri jazere do Furkotskej doliny po kvalitne upravených bežeckých tratiach. Dorastenecké a seniorské kategórie odštartujú hromadným štartom o 11:30 hod. Hlavná mužská kategória a juniori pobežia 20 kilometrov. Ženy, juniorky a starší dorastenci 15 km, staršie dorastenky a mladší dorastenci 10 km a mladšie dorastenky odbehnú 7 kilometrov. „Medzinárodná organizácia FIS v spolupráci s obcou Štrba a Slovenskou lyžiarskou asociáciou pred tohto ročnou zimnou sezónou ukončila homologizáciu Bežeckých tratí na Štrbskom Plese. Vďaka tomuto kroku mohli organizátori z obce Štrba v januári usporiadať Tatranský pohár v behu na lyžiach, ktorý bol zaradený do medzinárodného kalendára ako kontinentálny pohár FIS. Okrem tohto podujatia sa bežecké trate stali dejiskom už tradičných Slovenských firemných hier ako aj Venerovského memoriálu. Teší nás aj fakt, že na bežeckých tratiach sa denne vystrieda množstvo rekreačných a vrcholových športovcov. Veľkej popularite sa tešil aj slovenský unikát, a to umele osvetlená, 2,6 km bežecká trať okolo jazera Štrbské Pleso, ktorú si návštevníci Štrbského Plesa obľúbili najmä ako „športový prídavok“ po bohatej večeri.“, informoval starosta obce Štrba Michal Sýkora.

V nedeľu budú preteky pre divákov ešte pútavejšie, pretože sa bude pretekať v šprinte dvojíc. V tejto disciplíne sa striedajú dvaja pretekári, keď každý z nich absolvuje štafetovým spôsobom 2 až 4 okruhy. Preteky začnú žiackymi kategóriami o 10:00 hodine, kedy všetky žiacke dvojice pobežia po dva úseky na pol kilometrovom úseku. Mladšie žiactvo bude pretekať klasickou technikou a starší žiaci a žiačky budú korčuľovať. Preteky vyvrcholia na poludnie štartom dorasteneckých a seniórskych kategórií šprintom dvojíc voľnou technikou na 1 km dlhom šprintérskom okruhu. Muži a juniori odbehnú po 4 úseky, ženy, juniorky a starší dorast po 3 úseky a mladší dorastenci a mladšie dorastenky sa na trati vystriedajú dva krát. Účasť v šprinte dvojíc potvrdili aj hudobníci Igor a Ivan Timkovci zo skupiny NO NAME. „Beh na lyžiach naberá na popularite a účasť slovenských umelcov sme veľmi privítali. Veríme, že účasť Igora a Ivana z NO NAME pomôže ešte viac spropagovať beh na lyžiach a pritiahne k tomuto športu najmä nových mladých  pretekárov.“, uviedol Michal Malák, športový riaditeľ bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie.        

Súčasťou podujatia bude aj tombola pre zúčastnených pretekárov a kultúrny program, ktorý sa uskutoční v sobotu večer po prvom pretekovom dni o 18:15 hod v sále Kultúrneho domu v Štrbe. Počas večera oficiálne vyhlásime víťazov vytrvalostných pretekov, slávnostne vyžrebujeme štartové čísla na šprint dvojíc a príhovorom hostí sa pokúsime vytvoriť takú atmosféru, akú si podujatie tejto úrovne zaslúži.

Propozície

Propozície na stiahnutie | Informácie na stránke SLA