Športový klub Štrba z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie – Bežeckého úseku v spolupráci s obcou Štrba a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry zorganizoval druhú časť Majstrovstiev Slovenskej republiky v behu na lyžiach s medzinárodnou účasťou. Počas víkendu spolu pretekalo viac ako 300 pretekárov zo Slovenska.

Fotografie / výsledky Podujatie na Slovak-ski.sk

Podujatie sa začalo už v piatok 11. marca o 18:15 na pekne vyzdobenom pódiu v Kultúrnom dome v Štrbe slávnostným otvorením s kultúrnym programom. Podujatie otvoril Michal Sýkora, starosta obce Štrba a k účastníkom sa prihovoril aj František Repka, prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie. Priestor na zodpovedanie otázok o účinkovaní na medzinárodných pretekoch dostali aj slovenskí reprezentanti. Program spestril detský folklórny súbor Štrbianček a brušné tanečnice zo skupiny Bella Arabia. Všetci účastníci pretekov získali suvenír v podobe malého štartového čísla a organizátori ich pohostili na večeri, kde sa mohli pretekári a tréneri porozprávať o uplynulej sezóne.

V sobotu 12. marca sa pretekalo v šprinte dvojíc. Polojasné počasie s teplotami tesne nad nulou a dostatok snehu v športovom areáli prispeli k vytvoreniu výborných podmienok pre preteky. Skúsení organizátori zo Štrby pripravili dva samostatné okruhy a štadióny pre žiacke preteky klasickou technikou a pre preteky voľnou technikou, na ktorých súťažili dorastenecké, juniorské a seniorské dvojice. Žiakov bolo spolu 112 a najpočetnejšia kategória mladších žiakov, v ktorej odštartovalo 20 chlapčenských a 16 dievčenských dvojíc, je výborným znamením, že o bežecké lyžovanie je záujem aj medzi mladými školákmi.

Najočakávanejšie boli štarty žien a mužov. Medzi ženami, ktoré bežali po dve kolá dlhé 1,4 kilometra, zvíťazila s časom 15:37,80 dvojica z Klubu lyžiarov Nováky v zložení Barbora Klementová, Lucia Matušková. O 32 sekúnd neskôr dobehla do cieľa Eva Segečová a Janka Gombačová z klubu Ski Team JASE Látky a tretie miesto zo stratou 39 sekúnd obsadili biatlonistky z klubu KB Valaská-Osrblie v zložení Tatiana Krnáčová a Veronika Machyniaková.

V mužských dvojiciach bežal každý pretekár tri šprintérske okruhy dlhé 1,4 kilometra. Prvé 4 odovzdávky na trati bok po boku bojovali dve dvojice. V posledných dvoch úsekoch ukázali svoju silu a skúsenosti pretekári Martin Bajčičák a Peter Mlynár zo Športového klubu polície Vysoké Tatry a s časom 19:15,44 si vybojovali konečný náskok až 45 sekúnd. Druhí skončili pretekári Rudolf Michalovský a Andrej Segeč z JASE Látky a tretí skončili Ján Nociar a Ján Koristek z LK Huta-Látky.

V nedeľu boli na programe vytrvalostné preteky klasickou technikou s hromadným štartom a spolu do cieľa dobehlo 252 pretekárov. Všetci účastníci vyzdvihli kvalitu pripravených tratí a už od rána v areáli prevládala príjemná pretekárska atmosféra. 135 žiakov pretekalo na tratiach dlhých od 2,5 – 5 kilometrov. V dorasteneckých a seniorských kategóriách sa predstavilo spolu 60 športovcov a na bežkách súťažilo aj 57 veteránov. Ženy súťažili na 15 kilometrovej trati a najrýchlejšou bola Barbora Klementová z KL Nováky s časom 46:28,8. Druhá skončila Eva Segečová z JASE Látky a celkovo tretia skončila juniorská reprezentantka Aneta Smerčiaková z klubu Jasná Liptovský Mikuláš. Medzi mužmi titul Majster Slovenskej republiky získal Peter Mlynár z ŠKP Vysoké Tatry, ktorý 30 kilometrovú trať zvládol v čase 1:16:36,52. Druhé miesto obsadil Andrej Segeč z JASE Látky, ktorý na Mlynára stratil 39,50 sekúnd a len o 7 sekúnd neskôr dorazil do cieľa Martin Bajčičák z ŠKP Vysoké Tatry. Najrýchlejším juniorom bol Ján Koristek z klubu LK Huta Látky, ktorý sa medzi mužmi umiestnil na štvrtom mieste.

Celkovo sa počas víkendu rozdalo 126 medailí a v hodnotení klubov najlepšie obstála výprava z ŠKP Banská Bystrica, ktorá získala spolu 14 medailí. Po 11 medailí získali pretekári z MKL Kremnica a ŠKP Levoča a početná výprava z klubu Ski team JASE Látky získala 10 cenných kovov. Celé Majstrovstvá Slovenskej republiky organizovalo spolu 47 dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba a veľkú zásluhu na tom, že počas celej zimnej sezóny bolo možné trénovať a pretekať na bežeckých tratiach na Štrbskom Plese, majú predstavitelia obce Štrba a zamestnanci Športového areálu Štrbské Pleso.

Organizátori ďakujú všetkým pretekárom za výbornú účasť a všetkým partnerom za podporu počas celej lyžiarskej sezóny. Okrem týchto Majstrovstiev SR sa na Štrbskom Plese Štrbianom podarilo zorganizovať 43. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach a účasťou bohaté verejné preteky Štrbské bežky. Za účasti rozhodcov ŠK Štrba sa 16. marca sa v športovom areáli na Štrbskom Plese uskutoční ešte súťaž v behu na lyžiach žiakov a žiačok základných a stredných škôl a športových klubov z miest a obcí Euroregiónu Tatry v rámci zimnej časti 14. ročníka Tatranskej lyžiarskej ligy.

Propozície / Race program Podujatie na Slovak-ski.sk Zoznam prihlásených pretekárov