Už tento víkend Slovensko spozná majstrov Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Športový klub Štrba v spolupráci s obcou Štrba a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry sú opäť organizátormi druhej časti medzinárodných Majstrovstiev SR a priestor tentokrát dostanú aj rekreační bežci, ktorí si môžu vyskúšať výborne pripravené homologizované trate a atmosféru veľkých pretekov. Preteky sa budú konať už tento víkend 14. – 15. marca 2015. Prihlásených je viac ako 300 pretekárov z 35 klubov zo Slovenska, Maďarska, Českej republiky a Poľska. Takúto účasť dobrovoľní organizátori zo Štrby na podobných pretekoch ešte nezaznamenali. Na štart sa postavia aj slovenskí reprezentanti a účastníci z Majstrovstiev sveta v klasických lyžiarských disciplínach vo Falune a Svetovej zimnej univerziády Štrbské Pleso Peter Mlynár, Andrej Segeč, Martin Kapšo, Erik Urgela, Alena Procházková, Barbora Klementová, Rudolf Michalovský, David Brűnn a Eva Segečová. Prihlásení sú aj ďalší pretekári z tohtoročných olympijských hier mládeže František Šulek, Milan Mikita, Jozef Šefčík, Róbert Višňovský, Aneta Smerčiaková, Lucia Repková, Michaela Orinčáková. Do pretekov sa zapojí aj množstvo biatlonistov.

Prihlásení pretekári a informácie o M-SR M-SR na www.slovak-ski.sk

Podujatie začne už v piatok večer 13. februára v Kultúrnom dome v Štrbe slávnostným otvorením. V sobotu sa uskutočnia preteky s hromadným štartom voľnou technikou. Na štart sa postavia súťažiaci zo žiackych, dorasteneckých, seniorských aj veteránskych kategórií. Hlavná kategória mužov pobeží 30 kilometrov a ženy sa postavia na trať dlhú 15 kilometrov. V nedeľu budú tímové šprinty voľnou technikou. Dorastenci a dospelí budú súťažiť na šprintérskych okruhoch v dĺžke 1,6 a 1,4 kilometrov a žiaci na 1 km a 0,5 km.

V nedeľu popoludní sú pre všetkých záujemcov o bežecké lyžovanie pripravené aj verejné preteky. Štart bude o 14:00 a zasúťažia si v nich aj Igor a Ivan Timkovci zo skupiny No Name, ktorí tu už pretekali aj v posledných dvoch rokoch. Pobeží sa voľnou technikou na 2,5 kilometrovom okruhu. Žiacke kategórie ho pobežia jedenkrát a dorastenci, dospelí a veteráni dvakrát. Preteky nie sú ničím obmedzené a k dispozícii budú na celej trati aj klasické stopy. Pre registráciu a viac informácií je potrebné navštíviť internetovú stránku www.skstrba.sk.

Informácie o verejných pretekoch a registrácia

Organizátori pripravili aj sprievodný program pre najmenšie deti. Priamo v štadióne si môžu vyskúšať malé detské bežky a získať drobnú sladkú odmenu.

Verejné preteky patria do kalendára nového projektu Tatry v pohybe, ktorý obsahuje celoročne viac ako 25 pretekov v behu, behu na lyžiach, golfe, skialpinizme, cyklistike a nordic-walkingu.