Majstrovstvá Slovenskej republiky sa konali 16.-17. marca 2019 v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese. Na dvojdňový program sa prihlásilo 402 pretekárov z 37 klubov zo Slovenskej a Českej republiky. Na programe boli vytrvalostné preteky a šprinty dvojíc. Preteky boli zároveň súťažou Olympijských nádejí z krajín Vyšehradskej štvorky.

Vrcholné podujatie Slovenského pohára otvorili organizátori na pódiu v Kultúrnom dome v Štrbe. Majstrovstvá otvoril starosta obce Štrba Michal Sýkora a k plnej sále sa prihovoril aj predseda bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michal Malák. Krátky rozhovor publiku poskytli aj slovenskí reprezentanti z tohtoročných súťaží Majstrovstiev sveta juniorov v Lahti, EYOF v Sarajeve, Svetovej zimnej Univerziády Krasnoyarsk a účastníci Majstrovstiev sveta v lyžovaní Seefeld 2019. Po zložení sľubu rozhodcov a pretekárov doplnila program bubnová show BATIDA. Po otváracom programe sa všetci presunuli na spoločnú večeru.

V sobotu prevládalo na Štrbskom Plese náročné tatranské zimné počasie a počas silného nárazového vetra a miernom snežení sa uskutočnili vytrvalostné preteky s hromadným štartom voľnou technikou podľa pôvodného programu. Trať sa aj napriek nepretržitému vytváraniu snehových jazykov podarilo udržať zjazdnú. Žiaci pretekali na trati dlhej od troch do piatich kilometrov a dorastenci od 7 do 15 kilometrov. Hlavná mužská kategória súťažila na 30 kilometrovej trati a preteky boli zároveň pretekmi FIS Cup. Mužskú tridsiatku najrýchlejšie odbehol Majster Slovenskej republiky Ján Koristek z klubu Ski Team Jase Látky (1:21:59). Druhé miesto obsadil Lukáš Otinger z ŠK Železiarne Podbrezová (1:25:11), ktorý získal majstrovský titul v juniorskej kategórii a tretí dobehol ďalší pretekár z Látok Rudolf Michalovský (1:26:16). Ženy pretekali 15 kilometrovej trati. Majsterkou SR stala Alena Procházková z LK Slávia Ekonóm UMB Banská Bystrica (44:27) a za ňou dobehli juniorky Mária Remeňová z ŠK Železiarne Podbrezová (47:31) a Júlia Machyniaková z ŠKP Banská Bystrica (48:37). Spolu sa v sobotu na trať postavilo 136 dorastencov a dospelých a 198 žiakov.

V nedeľu Majstrovstvá SR pokračovali šprintom dvojíc voľnou technikou. V tejto divácky atraktívnej disciplíne sa dvojice 2 až 3-krát striedajú na šprintérskom okruhu v dĺžkach od 500 metrov až 1,4 kilometra podľa vekovej kategórie. Majstrovský titul v mužskej kategórii v šprinte 2x3x1,4 kilometra získali dvojice zo Ski Team Jase Látky. Zvíťazili Rudolf Michalovský a Ján Koristek (18:38,0) pred Miroslavom Šulekom a Andrejom Segečom (19:01,7). Na treťom mieste sa umiestnila dvojica z klubu ŠKP Vysoké Tatry tvorená Petrom Žiškom a Petrom Mlynárom (19:37,4). Ženské šprinty 2x2x1,2 kilometra najrýchlejšie odbehla dvojica z ŠK Železiarne Podbrezová, ktorá pre porušenie pravidiel pri odovzdávke štafety nebola kvalifikovaná a na prvé miesto sa posunuli sestry Barbora a Marianna Klementové z KL Nováky (12:14,9). Druhé skončili pretekárky z ŠKP Banská Bystrica Lucia Michaličková a Júlia Machyniaková (12:20,6) a tretie miesto obsadili Zuzana Šefčíková a Laura Prílohová z ŠKP Levoča (13:12,2).

Na Štrbskom Plese organizátori zaznamenali okrem vysokého počtu pretekárov aj rekordnú divácku kulisu. Počas obidvoch súťažných dní pri trati a v štadióne vytvárali fantastickú atmosféru zástupy rodičov, priateľov a fanúšikov pretekárov. Organizátorom pretekov je 70 členný tím dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba, ktorý v súčasnom zložení pracuje nepretržite 10 rokov od Majstrovstiev SR, ktoré organizovali v januári 2009 a nadviazali tak na dlhodobú tradíciu organizácie lyžiarskych pretekov v tomto najvyššie položenom stredisku pre bežecké lyžovanie. Podujatie bolo realizované v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a obce Štrba s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. Túto sezónu domáci rozhodcovský tím zorganizoval aj Tatranský pohár v behu na lyžiach, verejné preteky Štrbské bežky a pred Majstrovstvami SR rozhodcovia asistovali aj pri Zimnej Kalokagatii, do ktorej sa 12. – 13. marca zapojilo 400 žiakov z takmer 100 slovenských základných škôl.