Každoročne na začiatku zimnej sezóny sa v Štrbe stretávajú kvalifikovaní rozhodcovia bežeckého lyžovania. Z takmer 100-členného rozhodcovského tímu sa 3. decembra 2016 v reštaurácii Martek stretlo spolu 40 členov. Podujatie otvoril Michal Šerfel, ktorý zhrnul činnosť rozhodcov v minulej sezóne. Schôdze sa zúčastnil aj Michal Malák, športový riaditeľ bežeckeho úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie, ktorý v mene SLA pozdravil všetkých členov a informoval prítomných o novinkách v lyžiarskej asociácii. Matúš Jančík oboznámil prítomných s kalendárom pripravovaných podujatí a predstavil novinky v pravidlách medzinárodnej asociácie FIS. Zo spoločného stretnutia si 5 jubilanti odniesli drobný darček a pri večeri a videách z minulých pretekoch si rozhodcovia pospomínali na spoločnú prácu pri organizácii pretekov.

Rozhodcovské skúsenosti uplatnili vo viac ako 15 podujatiach

Zimná sezóna začala na Štrbskom Plese 12.-13. decembra 2015, kde sa konal už 43. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach. Medzi kvalitnými pretekármi sa v prvých pretekoch kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup dokázali presadiť aj slovenskí športovci. Aj napriek úplnému nedostatku snehu v ostatných slovenských strediskách bežeckého lyžovania a veľkým problémom so snehom v takmer celej Európe, Štrbské Pleso nesklamalo a pretekári si mohli opäť naplno užiť trate, na ktorých sa v januári 2015 pretekalo počas Svetovej zimnej Univerziády. Pracovníci zo športového areálu a niekoľko dobrovoľníkov z okolitých športových klubov tvrdo pracovali počas navážania snehu na kritické úseky. Aj vďaka tomu sa podarilo kvalitne pripraviť šprintérsky a 2,5 kilometrový okruh. Na pretekárov z Čiech, Poľska, Litvy, Chorvátska a Slovenska čakalo spolu 6 pretekov. Prihlásených bolo spolu 133 pretekárov, čo výrazne prevyšuje počet účastníkov na iných pretekoch v pohári FIS Slavic Cup. Na dodržiavanie medzinárodných pravidiel prišiel dohliadať skúsený technický delegát Jakub Vodrážka z Českej republiky, ktorý pracoval ako technický delegát aj v januári na Svetovej zimnej Univerziáde. Uviedol, že Štrbské Pleso navštevuje rád a stretáva tu nadšený a dobrovoľný tím organizátorov, ktorí pracujú na vysokej úrovni a stále, keď príde je na Štrbskom Plese vybudované niečo nové. To sú podľa neho najväčšie devízy, ktoré začínajú prinášať veľké výsledky.

Druhým zimným podujatím boli Štrbské bežky – verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa konali 28. februára. V nádherne zasneženej tatranskej prírode sa uskutočnil tretí ročník. Organizátori sa snažili vytvoriť vhodné podmienky na pretekanie aj pre rekreačných bežcov a podľa slov účastníkov sa to dokonale podarilo. Na štarte bolo spolu 223 pretekárov a detské bežky si vyskúšalo viac ako 30 detí zo všetkých kútov Slovenska, Poľska a Českej republiky. Príjemnú atmosféru dotvárala hudobno-zábavná skupina Traky a počas celého dňa v športovom areáli na Štrbskom Plese prevládala príjemná atmosféra. Novinkou v bežeckom lyžovaní je disciplína kros šprint a organizátori, ktorí sa zapojili do projektu FIS SnowKidz urobili 400 metrov dlhú prekážkovú trať, na ktorej súťažilo spolu 102 žiakov, dorastencov a dospelých. Atraktívnosť tejto trate potvrdil aj vysoký počet divákov. Druhou disciplínou bol beh na 2,5 a na 5 kilometrov voľnou technikou. Na 2,5 kilometrovej trati, na ktorej sa pretekalo aj počas Univerziády, odštartovalo spolu 67 pretekárov. Víťazi 5 kilometrovej trate sa navždy zapísali na putovné Štrbské bežky. V mužskej kategórii sa na prvom mieste umiestnil Matej Baloga a zo žien bola najrýchlejšia Daniela Kotschová. Pred verejnými pretekmi sa uskutočnili aj preteky o Majstra Základnej školy Štrba a počas celého dňa boli k dispozícii detské bežky, ktoré si vyskúšalo viac ako 30 detí. Za odmenu získali drobnú sladkosť a častokrát aj prvú skúsenosť s bežeckým lyžovaním.

Rozhodcovia zo Štrby kazdoročne svojou prácou podporujú aj podujatie Tatranská lyžiarska liga, kde v spolupráci s Mestom Poprad a Základnou školou v Štrbe vytvorili kvalitnú súťaž pre 120 žiakov základných škôl.

Športový klub Štrba z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie – Bežeckého úseku v spolupráci s obcou Štrba a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry zorganizoval druhú časť Majstrovstiev Slovenskej republiky v behu na lyžiach s medzinárodnou účasťou. Počas víkendu spolu pretekalo viac ako 300 pretekárov zo Slovenska. Podujatie sa začalo už v piatok 11. marca na pekne vyzdobenom pódiu v Kultúrnom dome v Štrbe slávnostným otvorením s kultúrnym programom. Podujatie otvoril Michal Sýkora, starosta obce Štrba a k účastníkom sa prihovoril aj František Repka, prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie. Priestor na zodpovedanie otázok o účinkovaní na medzinárodných pretekoch dostali aj slovenskí reprezentanti. Program spestril detský folklórny súbor Štrbianček a brušné tanečnice zo skupiny Bella Arabia. V sobotu 12. marca sa pretekalo v šprinte dvojíc. Žiakov bolo spolu 112 a najpočetnejšia kategória mladších žiakov, v ktorej odštartovalo 20 chlapčenských a 16 dievčenských dvojíc, je výborným znamením, že o bežecké lyžovanie je záujem aj medzi mladými školákmi. V nedeľu boli na programe vytrvalostné preteky klasickou technikou s hromadným štartom a spolu do cieľa dobehlo 252 pretekárov. Všetci účastníci vyzdvihli kvalitu pripravených tratí a už od rána v areáli prevládala príjemná pretekárska atmosféra. Celkovo sa počas víkendu rozdalo 126 medailí a v hodnotení klubov najlepšie obstála výprava z ŠKP Banská Bystrica, ktorá získala spolu 14 medailí.

Letnú sezónu rozhodcovia otvorili podujatím pre deti a šport. 29. mája 2016 sa v Športovom štadióne ŠK Štrba uskutočnil už 31. ročník bežeckej štafety 100×1000 metrov, ktorý je už tradične súčasťou Dňa detí a športu. V príjemnom počasí sa do bežeckej štafety zapojilo 262 pretekárov zo všetkých vekových kategórii. Organizátori svoje úsilie vynakladajú aj do rozvíjania športu v rodinách. Tento rok sa to opäť podarilo a do pretekov sa zapojilo spolu 46 rodín. Okrem behu bol pre účastníkov pripravený aj pútavý sprievodný program. Všetci si mohli zacvičiť na trampolínach pod dohľadom skúsenej inštruktorky Ivety Garbinskej z Jumping Poprad. Pretekárky a inštruktorky Slovenskej asociácie Nordic Walking predstavili účastníkom Nordic Walking. Deti mali k dispozícii kolotoče a nafukovacie atrakcie a chutné darčeky získali aj v rôznych súťažiach. Veľký súboj sa odohrával aj na futbalovom ihrisku. Žiaci z okolitých základných škôl súťažili vo futbale a ostatní sa s Ľubomírom Moravčíkom mohli otestovať v kopaní na presnosť. Tento rok prijali pozvanie Ľubomír Moravčík, Zuzana Stromková, Tomáš Vaverčák, Katarína Šimoňáková, Ján Mikuš, Janka Gantnerová ml., Rastislav Václav a Martin Krempaský. Podujatie bolo zaradené do kalendára bežeckých podujatí Tatry v pohybe a celosvetovej kampane MOVE Week.

Najnáročnejším podujatím v lete je Malý štrbský maratón, ktorý organizuje Obec Štrba v spolupráci so Športovým klubom Štrba. Hlavnou disciplínou 10. júla bol cestný beh zo Štrby na Liptovskú
Tepličku a späť v celkovej dĺžke 31 kilometrov. Na túto trať sa postavilo 170 bežcov. 237 bežcov si zmeralo sily na 10 kilometrovej trati a tohtoročnou novinkou bol Nordic Walking, v ktorom súťažilo 48 pretekárov. Spolu s viac ako 160 žiakmi sa 39. ročník zapíše do histórie zatiaľ najväčším počtom účastníkov. Z 9 krajín do Štrby docestovalo spolu 619 pretekárov. Okrem Slovákov prišli aj súťažiaci z Česka, Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Kene, Holandska, Švédska a USA. Vo výbornom slnečnom počasí s ideálnou teplotou okolo 20°C nebola núdza o skvelé športové výkony. Traťový rekord na hlavnej, 31 kilometrovej, trati vytvoril Orest Babjak v roku 1999. Dnes bol tento rekord ohrozený
trojicou bežcov z Kene. Najrýchlejší bol Geoffrey Githuku Chege z klubu Run2gether. S časom 1:40:23 sa zaradil na druhé miesto v historickom rebríčku Malého štrbského maratónu tvorenom výsledkami bežcov od prvého ročníka, ktorý sa konal v roku 1977.

Okrem podujatí, ktoré organizoval ŠK Štrba sa jednotliví rozhodcovia zúčastňujú aj iných pretekov. V rámci projektu Tatry v pohybe spolupracujú Štrbiani s okolitými klubmi a ich pomoc ocenili organizátori Zimnej bežeckej série, City Trail Vysoké Tatry, Tatry running tour, Memoriálu Jána Stilla, Behu po schodoch do neba, Memoriálu Pavla Antala a Podtatranského polmaratónu. Pomocnú ruku podali rozhodcovia aj na podujatiach Slovenského pohára v behu na kolieskových lyžiach v Levoči. V januári ŠK Štrba pre rozhodcov zorganizovalo spoločný zájazd na Svetový pohár v behu na lyžiach do Nového mesta na Morave. Povinnosťou každého rozhodcu je pravidelne sa zúčastňovať školení, tento rok sa v Osrblí preškolilo 7 nových rozhodcov.

Nová sezóna 2016/2017

Prvým podujatím prichádzajúcej sezóny bude Tatranský pohár v behu na lyžiach, ktorý sa uskutoční 16.-18.12.2016. 44. ročník medzinárodných pretekov v behu na lyžiach, ktoré sú súčasťou kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup a do boja o FIS body sa zapojí viac ako sto vrcholových pretekárov z krajín V4. Novinkou tejto sezóny je šprint klasickou technikou pri umelom osvetlení.

19. februára 2017 Športový klub Štrba opäť pripraví Štrbské bežky – verejné preteky v behu na lyžiach.
Preteky sú vhodné pre fanúšikov bežeckého lyžovania všetkých vekových kategórií. Podujatia je pod záštitou hudobnej skupiny NO NAME. Hlavné disciplíny sú 2 km a 5 km voľne s hromadným štartom na homologizovaných tratiach FIS na Štrbskom Plese a pripravená bude aj prekážková trať pre kros šprint.

Vrcholné podujatie bežeckého lyžovania na Slovensku je už neoddeliteľnou súčasťou zimy na Štrbskom Plese. 25.-26.3.2017 sa uskutočnia Majstrovstvá SR v behu na lyžiach. Štartovať budú pretekári všetkých vekových kategórii a štartovať môžu pretekári registrovaní v Slovenskej lyžiarskej asociácii ako aj neregistrovaní bežci na lyžiach.

Súčasťou Dňa detí a športu bude 32. ročník bežeckej štafety 100×1000 metrov, ktorého sa pravideľne zúčastňujú olympionici a známe športové osobnosti. Sprievodnými akciami sú rôzne súťaže pre deti, Jumping, Nordic Walking, autogramiáda s osobnosťami a hudobný program. Podujatie sa uskutoční na prelome mája a júna.

Najväčším podujatím v roku 2017 bude Malý štrbský maratón, ktorý sa uskutoční 9.7.2017. Jubilejný 40. ročník vytrvalostných pretekov v cestnom behu s hlavnou 31 km traťou zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť. Populárnym sa stáva aj beh na 10 km cez Šuňavu a Nordic Walking. Podujatia sa zúčastňuje viac ako 400 dospelých bežcov a viac ako 150 detí, ktoré pretekajú v uliciach obce Štrba. Traťový rekord na 31 km 1:40:06 drží Orest Babjak z Ukrajiny a každoročne na neho útočia kvalitní bežci z mnohých európskych aj afrických krajín. Podujatie je súčasťou série Tatry v pohybe – Prestige Tour.

Okrem týchto podujatí, ktoré priamo organizuje ŠK Štrba sa rozhodcovia zapoja do organizácie Zimnej kalokagátie, ktorá bude prvý krát na Štrbskom Plese 14. – 15. marca 2017 a sily si tu zmerajú žiaci základných škôl v bežeckom lyžovaní, biatlone, snowboarde a zjazdovom lyžovaní. Aj v sezóne 2017 bude Športový klub Štrba súčasťou projektu Tatry v pohybe a opäť sa dobrovoľníci z rozhodcovského tímu zapoja aj do organizácie pretekov v celých Vysokých Tatrách.

O činnosti ŠK Štrba sa dočítate na webe www.skstrba.sk a aktuality a fotografii pravidelne pribúdajú aj na sociálnej sieti Facebook na stránke www.facebook.com/skstrba.