Pred každou lyžiarskou sezónou sa stretávajú rozhodcovia Športového klubu v Štrbe, aby zbilancovali uplynulú sezónu a informovali o blížiacich sa pretekoch a udalostiach. Aj tento rok z takmer 100-člennej skupiny dobrovoľných rozhodcov prišlo 1. decembra 2018 do Reštaurácie Martek 32 členov. Výbor túto sezónu tvorili Michal Šerfel, Marek Šerfel, Ján Marosi, Pavol Grünvaldský, Jaroslav Chalúpka, Michal Novotný, Matúš Jančík a Beáta Jančíková. Rozhodcovia pracovali v sezóne 2017/2018 spolu na 18 podujatiach v behu, v behu na lyžiach a v behu na kolieskových lyžiach. Štyria technickí delegáti Michal Šerfel, Marek Šerfel, M. Jančík a P. Grünvaldský dohliadali na ďalších 7 pretekoch slovenského pohára v behu na lyžiach a v behu na kolieskových lyžiach. Okrem pretekov sa rozhodcovia stretli a zapojili do organizácie Športového plesu a pre svojich členov v júli pripravili rozhodcovský guláš. Schôdze sa zúčastnil aj zástupca Slovenskej lyžiarskej asociácie Vladimír Staroň a o prácach a novinkách v Areáli bežeckého lyžovania porozprával Jaroslav Chalúpka. Tomáš Gemza informoval o činnosti Športových tried pri ZŠ Štrba. Okrem informácii o práci rozhodcovia pogratulovali svojim kolegom, ktorí sa dožili jubilea a dlhoročne pomáhajú rozvíjať šport nielen v obci Štrba.

18 športových podujatí, 23 pretekových dní a stovky dobrovoľne odpracovaných hodín

Rozhodcovia ŠK Štrba sa zúčastňujú pretekov takmer každý mesiac v roku. Hneď po predchádzajúcej hodnotiacej schôdzi sa 9. decembra stretli na druhom kole Zimnej bežeckej série, na ktorej pomohli klubu Sport Club 1896 Štrbské Pleso zorganizovať večerný Beh okolo Šoldova a mesiac predtým prekážkový beh Steeplechase Run v Tatranskej Lomnici.

Tatranský pohár v behu na lyžiach sa uskutočnil 16.-17. decembra 2017 a organizátorom je každoročne Športový klub Štrba. Na Štrbské Pleso pricestovali pretekári z 12 krajín. Premiérovo sa predstavili pretekári z Nepálu, Malajzie, Portugalska, Grécka a Macedónska. Okrem nich mali zastúpenie aj krajiny ako Bielorusko, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Macedónia, Poľsko, Česko, Ukrajina a Slovenská republika. V sobotnom kole FIS Slavic Cup, v šprinte klasickou technikou sa do kvalifikačných pretekov zapojilo 80 pretekárov a v nedeľu boli preteky s intervalovým štartom voľnou technikou. V programe kontinentálneho pohára FIS boli preteky žien na 7,5 kilometra a mužov na 10 kilometrov. Súčasťou druhého dňa bolo aj prvé kolo Slovenského pohára v behu na lyžiach dorastu a dospelých. V nedeľu sa celkovo predstavilo viac ako 120 bežcov. Domáci organizátorský tím opäť vytvoril výborné podmienky pre súťaženie, ktoré ocenili aj zahraničné výpravy. Všetci účastníci si odniesli unikátny účastnícky odznak. Zahraničné tímy boli prekvapené aj výbornými snehovými podmienkami v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese, na ktorom sa lyžovalo už od 28. októbra 2017.

Ďalšími pretekmi organizovanými ŠK Štrba bol piaty ročník verejných pretekov v behu na lyžiach Štrbské bežky, ktoré odštartovali 18. februára. Podujatie každoročne podporujú svojou aktívnou účasťou hudobníci zo skupiny No Name. Igor, Ivan a tento rok aj Roman Timko otvorili preteky a predstavili sa na kros šprinte i na 5 kilometrovej trati. V areáli bežeckého lyžovania sa vystriedalo silné sneženie s polojasným počasím a na záver sa ukázalo aj slnko a ešte viac zvýraznilo jedinečnú atmosféru, ktorú vytvorilo 301 štartujúcich bežkárov. Po dobehnutí do cieľa všetkých účastníkov zabavila hudobno-zábavná skupina BRAVO a počas celého dňa si pretekári mohli otestovať nové technológie použité na bežeckých lyžiach. Počas vydareného športového dňa sa v areáli stretla aj šesťdesiatka športovkýň na prvom zimnom Kari Traa Urban tréningu. Pred verejnými pretekmi sa v areáli uskutočnili aj preteky o Majstra školy, ktoré organizuje Základná škola v Štrbe.

Majstrovstvá Slovenskej republiky sa konali 24.-25. marca 2018 v Areáli bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese a počas dvojdňového programu za slnečného počasia vyštartovalo spolu 509 pretekárov z takmer 40 klubov zo Slovenska, Česka a Poľska. Na programe boli šprinty dvojíc a vytrvalostné preteky. Súčasťou boli preteky Olympijských nádejí z krajín Vyšehradskej štvorky. Je už tradíciou, že vrcholné podujatie Slovenského pohára otvárajú organizátori na pódiu v Kultúrnom dome v Štrbe a viac ako 200 pretekárov sa stretlo na spoločnej večeri.

Okrem pretekov Slovenského pohára v behu na lyžiach naši rozhodcovia pomáhali aj na verejných pretekoch v Mengusovciach a každoročne pomáhajú Mestu Poprad a ZŠ Štrba s organizáciou Tatranskej lyžiarskej ligy v behu na lyžiach.

Séria letných bežeckých podujatí, tradičný MŠM a Deň detí a športu

Štvrtý rok je v Tatrách séria bežeckých podujatí Tatry v pohybe, ktoré založili športové kluby zo Štrby, Novej Lesnej a Štrbského Plesa. 5 podujatí je v bodovacej sérii, z ktorej si pretekári odnesú medaily, ktoré spolu tvoria panorámu Vysokých Tatier. Jednotliví rozhodcovia sa zapojili do práce na pretekoch City Trail Starý Smokovec, Tatry Running Tour Štrbské Pleso, Malý štrbský maratón, Memoriál Jána Stilla a Podtatranský polmaratón.

Aj napriek upršanému ránu v Štrbe padol účastnícky rekord v bežeckej štafete. Prvá júnová nedeľa patrila v Štrbe všetkým športovcom, rodinám a najmä tým najmladším. Detský sviatok oslávili 3. júna 2018 tradične podujatím Deň detí a športu. Súčasťou podujatia bol už 33. ročník bežeckej štafety 100×1000 metrov. Ráno o 9:00 po miernom daždi podujatie otvorili zástupkyňa starostu obce Štrba Dagmara Vincová, Anna Pasiarová z Olympijského klubu Vysoké Tatry a Ľubomíra Iľanovská, riaditeľka ZŠ v Štrbe. Štafetu odštartovali olympioničky Anna Pasiarová, Ľubomíra Iľanovská, futbalista Vladimír Kukoľ a zakladateľ a dlhoročný riaditeľ pretekov Michal Šerfel. Štafetový kolík si postupne preberali záujemcovia všetkých vekových kategórii, ktorí sa bezplatne prihlásili počas tohto športového dopoludnia. Každý účastník získal drobný suvenír, účastnícky list a malé občerstvenie. Celkovo sa tento rok štafety zúčastnilo 335 pretekárov, čo je o 20 viac ako bolo v predchádzajúcom rekordnom ročníku. Tradíciou posledných rokov sú aj súťaže rodín a tento rok ich prišlo rekordne 62. Pozvanie prijali aj hokejisti Patrik Svitana, Radoslav Macík, Lukáš Paukovček, Marcel Petran, futbalista Vladimír Kukoľ, domáci medailový biatlonista Pavol Hurajt a domáci kickboxer Pavol Garaj.

Druhá júlová nedeľa v Štrbe opäť patrila športu. Po úspešnom 40. ročníku Malého Štrbského maratónu sa aj tento rok na pretekoch zúčastnilo množstvo bežcov zo Slovenska, Česka, Kene, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Nemecka. V príjemnom letnom počasí si svoje sily zmeralo spolu 675 pretekárov. Na hlavnej 31 kilometrovej trati zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť dosiahol najlepší čas Keňan Geoffrey Githuku Chege z klubu run2gether. S časom 1:41:07 bol lepší ako vlani jeho africký krajan, no ani to nestačilo na prekonanie traťového rekordu. 31 km trať odbehlo 153 bežcov a vzdali to iba dvaja pretekári. Z domácich bežcov zo Štrby absolvovalo trať 5 mužov. Stále viac populárna 10 kilometrová trať zo Štrby cez Vyšnú a Nižnú Šuňavu preskúšala spolu 287 bežcov a 37 Nordic Walkerov. 60 rokov trvajúce priateľstvo si opäť prišli pripomenúť aj bežci z českej družobnej obce Štěpánkovice a trať absolvovalo 30 domácich bežcov a walkerov. Čas medzi štartom a príchodom prvých dospelých pretekárov vyplnili preteky 195 žiakov, ktoré sú súčasťou Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. V cieli čakanie na bežcov spríjemňovala ľudová hudba Jánošík zo Svitu, stánky s občerstvením, športovým sortimentom a v cieľovej rovinke bola pre pretekárov pripravená fan zóna.

Rozhodcovia pomáhajú aj s meraním času na súťažiach počas Dňa obce Štrba, pomohli s časomierou na Jesennom behu vo Svite a na Slovenskom pohári v behu na lyžiach v Levočskej doline. Základná škola Štrba prvý krát zorganizovala prekážkový beh pre svojich žiakov, ktorým chcú vytvoriť nové atraktívne preteky pre mládež aj z ostatných základných škôl.

Blíži sa desiata sezóna rozhodcovského zboru

Všetko sa to začalo niekedy vo februári 2008, kedy bývalí pretekári v behu na lyžiach a biatlone Marek Šerfel a Lukáš Novotný prišli s myšlienkou obnovenia lyžiarskej rozhodcovskej tradície v Štrbe. O radu požiadali Michala Šerfela a rozhodli sa koncom marca, pred MSR na Štrbskom Plese navštíviť pána Františka Klementa, predsedu ŠTK BÚ SLA. Oboznámili ho s ich predsavzatím a požiadali ho o pomoc pri preškolení bývalých, súčasných i nových rozhodcov a zároveň o pridelenie menších pretekov, aby postupne nabrali skúsenosti a v ďalších sezónach mohli usporiadať aj väčšie podujatia. Hneď po stretnutí začali s prípravou zoznamu mladých ľudí, ktorých by mohli osloviť a vybrať z nich tých, ktorí by mali o rozhodovanie záujem. 62 rozhodcov a činovníkov pripravilo 10. – 11. januára 2009 Majstrovstvá Slovenskej republiky s účasťou 170 pretekárov.

Svojou prácou sa podieľali na podujatiach ako Svetová zimná Univerziáda (2015), Majstrovstvá sveta juniorov v skokoch na lyžiach a severskej kombinácií (2009), Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach (2009,od 2011), Tatranský pohár v behu na lyžiach (od 2013), Tatranský pohár v skoku na lyžiach (2011, 2015), Letný FIS CUP v skokoch na lyžiach (2008,2009,2010), Zimná kalokagatia (2015), Slovenský pohár v behu na lyžiach (2010,2012,2014), Tatranská lyžiarska liga (od 2013, predtým Euroliga), ScoolCup (2010), Tour de Pologne – V. etapa Zakopane – Štrbské Pleso (2014), Malý štrbský maratón, Deň detí a športu.

Už od letných mesiacov rozhodcovia pracujú na prípravách tradičných pretekov v behu na lyžiach a všetkých fanúšikov zimných športov pozývajú na Tatranský pohár v behu na lyžiach – 46. ročník, ktorý sa uskutoční 15.-16. decembra 2018 v Areáli bežeckého lyžovania Štrbské Pleso. Kontinentálny pohár FIS Slavic Cup odštartuje lyžiarsku sezónu 2018/2019 na Štrbskom Plese. V sobotu sa uskutočnia preteky žien na 7,5 km a mužov na 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom. V nedeľu sa uskutočnia preteky v šprinte voľnou technikou. Očakávaná účasť je 150 pretekárov registrovaných v medzinárodnej lyžiarskej asociácii FIS z 10 štátov. Štrbské bežky – verejné preteky v behu na lyžiach a World Snow Day sa uskutoční 20. januára 2019 a vrcholom Slovenského pohára budú Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia 16.-17. marca 2019. Okrem vlastných podujatí sa rozhodcovia zapoja do organizácie Zimnej kalokagatie, ktorá sa uskutoční 12. – 13. marca 2019.

O činnosti ŠK Štrba sa dočítate na webe www.skstrba.sk a aktuality a fotografii pravidelne pribúdajú aj na sociálnej sieti Facebook na stránke www.facebook.com/skstrba.