Štrbské Pleso – Najväčšie športové podujatie roka majú za sebou Špeciálne olympiády Slovensko, ktoré zorganizovali Zimné národné hry v troch športoch. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 100 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Na Štrbskom Plese športovci Špeciálnych olympiád Slovensko súťažili v bežeckom a zjazdovom lyžovaní a v behu na snežniciach.

Pre organizáciu podujatia Špeciálne olympiády Slovensko vybrali obec Štrbské Pleso, z dôvodu možnosti usporiadať tri športy z piatich priamo v obci. V areáli bežeckého lyžovania obce Štrbské Pleso sa uskutočnili disciplíny bežeckého lyžovania a behu na snežniciach a na kopci Interski sa uskutočnili zjazdárske disciplíny. “Sme veľmi radi, že sa nám po štyroch rokoch podarilo opäť zorganizovať Zimné národné hry, ktoré boli zároveň nominačnými pretekmi na Svetové hry Špeciálnych olympiád, ktoré sa uskutočnia v talianskom Turíne v marci 2025,” povedala športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Martina Gogolová.

Zimných národných hier na Štrbskom Plese sa zúčastnilo vyše stovky športovcov s intelektuálnym znevýhodnením – 53 súťažiacich v behu na snesnežniciach, 24 súťažiacich v behu na lyžiach a 32 súťažiacich v zjazdovom lyžovaní a prebehlo celkom 41 štartov v jednotlivých disciplínach. “Na všetkých športoch vládla úžasná atmosféra, zo športovcov vyžarovala obrovská energia a zároveň súťaživosť. Verím, že všetci si tieto hry užil, pretože z každého športovca bola cítiť chuť víťaziť,“ povedala prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko Dominika Nestarcová.
Súčasťou Zimných národných hrier boli aj nominačné preteky koncom roka 2023 v krasokorčuľovaní a v rýchlokorčuľovaní v Prešove.

“Športovci vedeli, že dnes bol ten deň, kedy musia podať čo najlepšie výkony, aby sa nominovali na Svetové hry, ktoré sa budú konať už o rok. Športovcov prišlo povzbudiť naozaj veľa divákov a na ich výkony sa prišli pozrieť aj olympijsky medailista Pavol Hurajt a olympionik Martin Bendík,” povedala národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko Eva Gažová. Na tratiach nám pomáhali profesionálne tímy Športového klubu Štrba a A.S.P SKI, rovnako ako 20 dobrovoľníkov, ktorí zabezpečovali hladký priebeh podujatia.

Po úspešnej spolupráci v roku 2020 nás aj tento rok oslovili organizátori so žiadosťou o spoluprácu pre bežeckých lyžiarskych pretekoch a pretekoch na snežniciach. Opäť sme tak asistovali so stavbou tratí, organizáciou jednotlivých štartov a meraním časov. Pretekov sa zúčastnilo 17 rozhodcov.