16.-18. decembra 2016 sa koná už 44. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach. Preteky sú súčasťou kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup. Na Štrbskom Plese sa bude prvýkrát pretekať pri umelom osvetlení, účasť ohlásilo 213 pretekárov a do Tatier zavítajú bežci aj zo zámoria.

Propozície Prihlásení pretekári

postera2-skŠportový klub Štrba už po piatykrát organizuje kontinentálny pohár FIS Slavic Cup. Okrem krajín z V4 (Slovensko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko) sa na preteky prihlásili aj bežci z Bosny a Hercegoviny, Bieloruska, Bulharska, Chorvátska, Lotyšska, Macedónie, Srbska a Ukrajiny. Na Štrbské Pleso vo štvrtok dorazili aj šiesti pretekári z Brazílie.

Na štartovej listine sa objavia aj skúsení pretekári zo svetového pohára v behu na lyžiach FIS. V bieloruskej prihláške figuruje Sergei DOLIDOVICH, ktorý na OH v Sochi na 50 km trati skončil umiestnil sa piaty. Slovenskému reprezentantovi Petrovi MLYNÁROVI bude konkurovať aj Bielorus Yury ASTAPENKA a Poliak Jan ANTOLEC. Na štart sa postavia aj víťazi predchádzajúceho Tatranského pohára v behu na lyžiach Edi DADIČ z Chorvátska a Ján BARTOŇ z Českej republiky. Alene PROCHÁZKOVEJ sa výhru v domácom prostredí budú snažiť prekaziť Poľky Martyna GALEWICZ a Marcela MARCISZ, ktorá vyhrala v minulom roku na Tatranskom pohári obidve súťažné disciplíny. Slovensko bude reprezentovať spolu 31 pretekárov. Počtom prihlásených pretekárov Slovákov predbehli iba poľskí pretekári, ktorých na Štrbské Pleso má prísť 71.

Cieľom organizátorov je dostať Štrbské Pleso na svetovú mapu bežeckého lyžovania a presvedčiť športovcov, že Štrbské Pleso je schopné pripraviť bežecké trate na začiatku zimnej sezóny a pritiahnuť na Slovensko reprezentačné družstvá z okolitých krajín, ktoré sú väčšinou odkázané na nákladné cestovanie do vzdialenejších zimných stredísk. Veľká časť pretekárov prišla do strediska s predstihom a vďaka obrovskému úsiliu pracovníkov v športovom areáli sa podarilo pripraviť trať na všetky plánované disciplíny. Umelé zasnežovanie bolo tento rok spustené už v prvej polovici novembra a po niekoľko dňovom oteplení sú pracovníci areálu na tratiach takmer nepretržite od začiatku decembra.

V trojdňovom programe bude spolu 10 samostatných pretekov a súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: muži a ženy. Podujatie začína oficiálnym tréningom v piatok 16. decembra o 11:00 a popoludní o 15:00 odštartuje kvalifikácia na preteky v šprinte klasickou technikou. Po krátkej prestávke o 16:30 odštartujú finálové rozbehy a prvýkrát sa v areáli na pretekoch využije umelé osvetlenie. V sobotu o 9:30 odštartuje kvalifikácia na šprint voľnou technikou a o 11:00 sa uskutočnia finálové rozbehy. Popoludní od 13:00 do 14:00 bude opäť oficiálny tréning pred nedeľnými individuálnymi pretekmi voľnou technikou. V nedeľu o 9:30 na trať dlhú 7,5 kilometra vybehnú ženy a o 10:15 odštartujú muži na 10 km dlhé preteky s intervalovým štartom. Tatranský pohár je prvým kolom pohára FIS Slavic Cup, po ktorom nasledujú februárové preteky v Zakopanom, Jablonci nad Nisou a finále sa uskutoční v českom Harrachove.

Organizátori na stránke www.skstrba.sk/obmedzenia/ zverejnili podrobný rozpis o obmedzeniach v športovom areáli. Pre vysoký počet účastníkov a medzinárodnú úroveň podujatia bude nevyhnutné úplne obmedziť vstup na trate všetkým návštevníkom s výnimkou účastníkov podujatia počas celého súťažného programu a oficiálnych tréningov. Trate budú úplne sprístupnené až v sobotu po popoludňajšom tréningu a úplne otvorené budú až v nedeľu popoludní. Vleky a lyžiarske svahy obmedzené nebudú a organizátori zároveň pozývajú všetkých divákov do areálu, kde na nich čaká tribúna nad cieľovou rovinkou, občerstvenie s bufetom a príjemné prostredie Štrbského Plesa.

Organizátormi Tatranského pohára sú dobrovoľní rozhodcovia zo Športového klubu Štrba. 19. februára 2017 pripravujú aj Verejné preteky pod záštitou hudobnej skupiny No Name a koniec marca bude patriť Majstrovstvám Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Do konca roka 2016 bude na Štrbskom Plese aj ďalšie medzinárodné podujatie FIS, Memoriál 24 padlých hrdinov SNP, ktoré organizuje TJ Tatran Gerlachov.