Krásne slnečné počasie sprevádzalo  nedeľné popoludnie 28.mája na futbalovom štadióne všetkých účastníkov Dňa detí a športu, ktorého súčasťou bol 37. ročník bežeckej štafety 100×1000 m a organizuje ho Obec Štrba, Športový klub, Základná škola v Štrbe a Olympijský klub Vysoké Tatry.

Býva dobrým zvykom, že okrem členov Olympijského klubu Vysoké Tatry chodí do Štrby množstvo ďalších skvelých športových osobností s bohatou športovou minulosťou.

Bolo nám cťou, že pozvanie  prijali športovci kolektívnych aj individuálnych, zimných aj letných športov.

Ján Laco, hokejový brankár, vychytal striebro z MS 2012, účastník ZOH 2014 v Soči, Jaroslava Bukvajová,  beh na lyžiach,  10 miesto ZOH 1998 Nagano, ZOH Lillehammer 1994, ZOH Salt Lake City 2002, Štefan Zošák, extraligový futbalista, bývalý reprezentant SK do 20 rokov, Marián Baláž, bežecké lyžovanie, biathlon, ZPH 2002, Salt Lake City, striebro, biathlon, zrakovo postihnutý, PZH 2006 Turín, 2010 Vancouver, Andreas Žampa, striebro, teamová súťaž MS 2017 v alpskom lyžovaní, účastník ZOH 2014v Soči, 2018v Pjončangu, 2022 v Pekingu, Stanislav Baldovský, reprezentant SK v basketbale, klub Iskra Svit, víťaz SP a semifinále MSR v roku 2023. Všetci sa podelii komentátorovi aj o svoje zážitky a zanechali odkaz deťom.

Po slávnostnom otvorení, kedy sa účastníkom prihovorili zástupkyňa starostu obce Ing. Dagmara Vincová, riaditeľka ZŠ Mgr. Ľubomíra Iľanovská a členka OK Vysoké Tatry Viera Klimková, práve títo športovci spolu s Betkou Havrančíkovou Ľubomítou Iľanovskou a Jozefom Kovaříkom absolvovali prvý úsek bežeckej štafety. Postupne sa k nim pridali aj ďalší bežci a Nordic walkeri a spolu vytvorili opäť krásny počet účastníkov 301. A aj rodinky, starí rodičia, rodičia, ich deti, niektoré ešte v kočíkoch, prekonali opäť magickú hranicu, spolu 51 rodín.

Aj tento rok po odbehnutí štafety získali jednotlivci i rodiny pekný  darček a účastnícky list, ktorý slúžil ako unikátna podpisová karta. Práve na nej získali unikátne autogramy spomínaných športovcov,  aj od bronzového medailistu v biathlone na ZOH2010 vo Vancouveri  Pavla Hurajta zo Štrby.

Okrem behu si desiatky detí zasúťažilo v rôznych futbalových zručnostiach na 6 stanovištiach s veselými názvami rozprávok, ktoré si pre nich pripravil futbalový oddiel.  Ďalej si vyskúšali historický šerm a jeho ukážky od členov šermiarskeho klubu z Popradu,  alebo hasičský útok na terč s vodou, ktorý si pre nich pripravili Hasiči DPZ zo Štrby,  zaskákali si na nafukovacích atrakciách.   Deti i dospelí si vyskúšali  techniku Severskej chôdze Nordic walking a s paličkami prešli svoj 1000 m úsek? Venovali sa im naše pretekárky ŠK v Štrbe, ktoré sa opäť spolu so žiakmi ŠT pripravujú na svetový pohár v NW 16. septembra na Štrbskom Plese. Zároveň v turnaji žiakov vo futbale, súťažili dve družstvá zo Štrby a jedno z Liptovskej Tepličky. a takto si užili  nádherný Deň detí a športu.

Už pravidelne sa nášho podujatia zúčastňujú deti z detských domovov v Liptovskom Hrádku a Kráľovej Lehote aj tohto roku k nám prišli tri pani vychovávateľky a 37 detí a cítili sa u nás už ako doma čomu sme veľmi radi.

Ďakujeme všetkým organizátorom, účastníkom, olympionikom a úspešným športovcom, dobrovoľníkom a partnerom podujatia za úspešnú spoluprácu a všetkým deťom želáme všetko najlepšie k sviatku Dňa detí, aby si medzi rôznymi novodobými nástrahami našli čas a chuť aj na šport a zdravý životný štýl.

Partneri podujatia: Spoločnosti Autosklo Ivan Škvarenina, Tatrapak Milan Greguška, KOBIT SK, KUNAJ Tatranská Štrba, KONDULIAK Autoslužby,  Ján Michalko, stavebné práce, PS Urbár Štrba, EXES, PD Štrba, Baliarne obchodu Poprad, HOOK.

Fotogaléria

Výsledky:

Futbalový turnaj žiakov

  1. Liptovská Teplička
  2. FO Štrba 1.
  3. FO Štrba 2.

Súťaže vo futbalových zručnostiach

2016 a ml. Jakub Zošák
2015-2014 Filip Tomko
2013-2012 Lukáš Omasta
2011-2010 Damián Rezník
2009-2008 Viliám Pitoňák