Michal Šerfel pripravil zhodnotenie prvej sezóny rozhodcov lyžiarskeho oddielu Športového klubu Štrba. Článok bol publikovaný v novinách Obecný spravodajca 1/2009 v apríli 2009.

Všetko sa to začalo niekedy vo februári 2008, kedy bývalí pretekári v behu na lyžiach a biatlone Marek Šerfel a Lukáš Novotný prišli s myšlienkou obnovenia lyžiarskej rozhodcovskej tradície v Štrbe. O radu požiadali Michala Šerfela a rozhodli sa koncom marca pred MSR na Štrbskom Plese navštíviť pána Františka Klementa predsedu ŠTK BÚ SLA. Oboznámili ho s ich predsavzatím a požiadali ho o pomoc pri preškolení bývalých, súčasných i nových rozhodcov a zároveň o pridelenie menších pretekov, aby postupne nabrali skúsenosti a v ďalších sezónach mohli usporiadať aj väčšie podujatia. Hneď po stretnutí začali s prípravou zoznamu mladých ľudí, ktorých by mohli osloviť a vybrať z nich tých, ktorí by mali o rozhodovanie záujem.

Menšie preteky sa však zmenili hneď na dvojdňovú I. časť MSR na Štrbskom Plese 10. a 11 januára 2009, ktoré BÚ pridelil na usporiadanie práve Štrbe. Aj keď to nebola asi žiadna sranda, padlo rozhodnutie ísť do toho a už v lete bola schválená dotácia OÚ na ich usporiadanie. Na schôdzi rozhodcov Malého štrbského maratónu sme o tom informovali cca 25 rozhodcov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú jeho usporiadania. Všetci sa stotožnili s touto myšlienkou a sľúbili sa znova zapojiť aj do činnosti na lyžiarskych pretekoch.

V auguste to už boli aj prvé medzinárodné preteky FIS Cup v skokoch na lyžiach na Štrbskom Plese, kde počas troch dní okolo 20 rozhodcov a medzi nimi aj začínajúci mladí nováčikovia začali naostro. V septembri pomáhali piati naši študenti pripravovať mostík na zimnú sezónu.

Už od septembra začal pravidelne pracovať výbor Majstrovstiev SR v zložení Ľubomíra Iľanovská, Ján Dobias, Jaroslav Chalúpka, Michal Šerfel, Marek Šerfel, Lukáš Novotný, Matúš Jančík, a neskôr Beáta Jančíková, Ján Jančík a Ján Milan.

Základnou myšlienkou bolo vrátiť M-SR ich vážnosť a dôstojnosť a dať pocítiť všetkým ich účastníkom, že sú súčasťou vrcholného podujatia v rámci SR. Tomuto cieľu podriaďoval výbor všetky organizačné prípravy. Ďalšou dôležitou kapitolou bolo oslovenie všetkých rozhodcov i nových záujemcov, získanie ich údajov na komunikáciu cez e-mail i na prihlášku do Slovenskej lyžiarskej asociácie SLA, novej organizačnej forme lyžiarskeho hnutia v SR.

Malým šokom pre pána Františka Klementa, ale i pre nás vo výbore bola účasť viac ako 55 ľudí na školení rozhodcov v zasadačke spoločenského domu v Štrbe v novembri. Fero sa hneď nešťastný vzdal ústneho hodnotenia každého rozhodcu, nakoľko by sa školenie predĺžilo aspoň o dva dni. A ďalej naostro, v decembri 20 rozhodcov a technikov zo Štrby na zimnej časti medzinárodných skokanských pretekoch FIS CUP. Ich organizácia bola vysoko hodnotená medzinárodnou lyžiarskou federáciou a bola predzvesťou…

Koniec decembra, 6 rozhodcov pomáha ŠKP Štrbské Pleso pri usporiadaní Slovenského pohára v behu na lyžiach a zbiera cenné skúsenosti na MSR o dva týždne.

Majstrovská Slovenskej republiky 10. 11. január 2009

62 rozhodcov a činovníkov, 170 pretekárov, nádherné slnečné počasie.

SLA BÚ poveril ŠK Štrba o usporiadanie M-SR I. časť v behu na lyžiach:

 • 10. 1. 2009 – dorast, juniori, seniori klasický spôsob s intervalovým štartom
  • veteráni klasický spôsob s hromadným štartom
  • žiaci klasický spôsob s intervalovým štartom
 • 11. 1. 2009 – dorast, juniori, seniori voľný spôsob s intervalovým štartom
  • veteráni voľný spôsob s hromadným štartom

Po niekoľkoročnej „abstinencií” poriadania pretekov v behu na lyžiach sa OVŠK Štrba pripravil na usporiadanie M-SR veľmi zodpovedne a vrátil majstrovstvám Slovenska to, čo k vrcholnému podujatiu patrí:

 • slávnostné otvorenie v KD v Štrbe
 • príhovor starostu obce
 • sľub pretekárov a sľub rozhodcov
 • kultúrny program
 • spoločná večera pre všetkých účastníkov M-SR
 • slávnostné vyhlásenie výsledkov 10. 1. 2009 v KD v Štrbe opäť na vysokej úrovni vlastná zvučka M-SR
 • samotný akt vyhlásenia na vysokej úrovni
 • usporiadateľ zabezpečil finančné a vecné ceny Organizácia súťaži počas
  oboch dní bola v súlade s pravidlami bežeckých disciplín, bez protestov a pripomienok. Poriadateľ zorganizoval 11. 1. 2009 pre žiakov verejné preteky.

Organizačný výbor tvorili bývalí skúsení rozhodcovia zo ŠK Štrba a vytvorila sa skupina mladých rozhodcov, ktorí sú perspektívou k poriadaniu bežeckých pretekov v budúcnosti. Nápomocní boli aj rozhodcovia z ŠKP Štrbské Pleso.

Zhodnotenie Majstrovstiev SR očami priamych účastníkov

Z môjho pohľadu hodnotím tieto M-SR veľmi vysoko a som veľmi rada, že „duch” lyžovania v Štrbe žije, lebo neboli to iba dva dní súťaži, ale bola to pekná športovo-spoločenská udalosť pre všetkých účastníkov a širokú verejnosť. Som proti kritikom, ktorí sa vyjadrili, že sa vrátilo k starému systému všetky vrcholné podujatia na medzinárodnej úrovni ZOH, MS, MSJ, EYOF, SZU… Majú slávnostné otvorenie, ukončenie a vyhlásenie výsledkov, súčasťou ktorých je slávnostný príhovor, sľuby, vztyčovanie vlajky… Aj touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na týchto M-SR podieľali a prispeli k ich zdarnému priebehu. Obec Štrba má v tomto športe svoju históriu a verím ,že ju bude písať naďalej. Viem, že v tejto dobe to bolo náročne, stálo to veľa úsilia, ale verím, že úspešné podujatie bolo najväčšou odmenou pre všetkých zainteresovaných.” (Bc. Viera Klimková, predsedkyňa TR BU SLA)

Na tohoročné M-SR som sa tešil aj preto, lebo od mojich 10 rokov sú to prvé, ktoré sa konali na Štrbskom Plese a organizovali ich moji možno najbližší. Tieto M-SR boli výnimočné svojim pestrým programom. Páčilo sa mi, že organizátori pre nás okrem výborne zorganizovaných pretekov pripravili aj pekný program, netradičné losovanie a slávnostné vyhlásenie, ktoré tomu dodali správnu atmosféru. Samotne preteky boli na porovnanie od ostatných slovenských pretekov pripravené naozaj na vysokej úrovni a bolo vidno, že team organizátorov a rozhodcov si dal na nich záležať.” (Michal Novotný, bežec, ŠKP Štrbské Pleso)

Na M-SR som sa umiestnil na 2. mieste. Trate boli super pripravené a atmosféru umocnilo aj krásne slnečné počasie. Veľmi sa mi páčilo losovanie starších pretekárov. Vyhodnotenie v kultúrnom dome pred domácim publikom si budem ešte dlho pamätať. Bolo to super. Záver tohto podujatia obohatila aj tombola, v ktorej som mal aj ja šťastie.” (Matej Vrbenský)

Majstrovstvá sveta juniorov 2009

Aj my sme mali prsty v tom, že keď vo francúzskom stredisku Praz de Lys Sommand, dejisku MSJ nedokázali usporiadatelia zrekonštruovať mostík, voľba usporiadať skoky juniorov a junioriek a pretek v severskej kombinácii padla na Štrbské Pleso v dňoch 8. – 11. februára 2009.
Možno sa Horstovi Tielmannovi, technickému delegátovi FIS, na decembrovom FIS cupe zapáčila práve práca našich rozhodcov, možno perfektne upravený mostík, možno mu zachutila hruškovica od nášho starostu, možno nádherne slnkom osvetlené štíty Patrie a Soliska. Možno… Ale hlavné je že sa rozhodol. Síce trochu neskoro, do začiatku zostávalo len 83 dní.

V organizačnom výbore MSJ pracovali aj občania Štrby Michal Sýkora, Ján Gavalier, Jaroslav Švorc, Peter Lupták, Jaroslav Chalúpka a Michal Šerfel. Robili sme všetko pre to, aby sme neboli pri tom so Štrby sami a podarilo sa. Už pri príprave tratí, úprave okolia pracovalo cca 8 občanov zo Štrby. Pri samotných pretekoch nás tam nakoniec bolo 65 rozhodcov, technikov a organizátorov, ktorí sa perfektne zhostili svojich úloh.

Zúčastnil som sa s týmto pre mňa novým kolektívom v krátkom čase hneď niekoľkých významných podujatí a mal som vždy veľmi dobrý pocit. Disciplinovanosť a pocit spolupatričnosti bolo cítiť počas všetkých pretekov. Každý si na zverenom úseku vzorne plnil svoje povinnosti. Dĺžkomerači cibrili svoj postreh, zrak a trpezlivosť stáť na jednom mieste pri skokoch. Rozhodcovia „bežkári” predvádzali svoje organizátorské a „počtárske” schopnosti. Usporiadatelia trénovali pevné nervy pri nedisciplinovaných turistoch, ktorí musia zaparkovať auto práve v zóne vyhradenej pre zahraničných účastníkov, alebo potrebujú prejsť cez uzatvorenú trať počas pretekov lebo… Popri vysokej športovej a organizátorskej úrovni podujatí spestrili ich priebeh svojimi vystúpeniami mladí folkloristi. Pre naše najmenšie lyžiarske nádeje sme v rámci M SR pripravili pretek, ktorý nám popri športových výkonoch pripravil príjemné chvíle pri pohľade na ich úporné úsilie zvíťaziť, alebo aspoň dôjsť do cieľa. Keďže sme chceli byť užitoční aj iným spôsobom, každý rozhodca alebo činovník MS juniorov dobrovoľne daroval ľubovoľnú finančnú čiastku z vyplateného honoráru na podporu činnosti športových tried na našej ZŠ.” (Ing. Ondrej Jurov)

DFS Štrbianček sa postaral o nezabudnuteľné zážitky pre činovníkov a športovcov z 26 krajín. Pri oficiálnych ceremoniáloch a spoločenskom večere ukázal bohatstvo a krásu slovenského folklóru. Atmosféru týchto podujatí umocňoval aj ľudový amfiteáter. V očiach Horsta Tielmanna sa zaleskli aj slzy, keď mu starosta obce oblečený v kroji venoval štrbskú valašku a potom sa fotil z „obláčikmi”, dievčatami z kultúrnej komisie, ktoré s ich technikom Matúšom profesionálne zvládali svoje povinnosti.

Bolo pre mňa nezabudnuteľným zážitkom priamo sa podieľať na MSJ 2009 na Štrbskom Plese. Mala som možnosť pracovať v teame so svojimi najlepšími priateľmi. Spoznala som veľa zaujímavých ľudí a zblízka som pozorovala šport v jednej z jeho najkrajších a pre našu oblasť najtypickejších podôb. Bol to náročný, no veľmi príjemný týždeň, na ktorého atmosféru budem vždy s radosťou spomínať.” (Nicola Šerfelová, kultúrna komisia MSJ)

Pekným zážitkom pre mňa bolo, že som mohol vztýčiť zástavy na slávnostných ceremoniáloch a robiť predjazdca pred najlepšími juniorskými reprezentantmi na takom veľkom preteku ako je MSJ v skokoch a severskej kombinácii.” (Michal Novotný)

Žiaci zo ZŠ v Štrbe pomáhali pri úvodnom i záverečnom ceremoniáli a OÚ poskytol autobusy pre celú ZŠ, takže deti ale aj občania Štrby si mohli hodnotné súťaže vychutnať na vlastné oči. Martin Pohlod zorganizoval aj súťaže ZŠ, čo prispelo k veľmi dobrému povzbudzovaniu pretekárov.

Viac ako 120 organizátorov bolo vkusne jednotne oblečených, aj to prispelo k vysokej športovo spoločenskej úrovni MS.

A ideme ďalej:
12., 13. marec, sCOOL CUP MSR stredných škôl v bežeckom lyžovaní Štrbské Pleso, 22 rozhodcov zo Štrby.

Čo nás čaká:
Majstrovstvá SR v skokoch na lyžiach a Majstrovstvá školy.

Čo nás teší:
• sme dobrá partia,
• pomáhame tak aj Športovým triedam pri ZŠ
• je to trochu rodinný podnik, nie je nič lepšie byť chvíľku so svojimi deťmi: Jančíkovci, Garajovci, 2 x Grunwaldskí, 2 x Chalúpkovci, Novotní, Garajčekovci, Řeháčkovci, Šerfelovci

Podľa mňa šport zušľachťuje, robí ľudí lepšími, pokornejšími a citlivejšími. No treba sa mu v prvom rade odovzdať. Odovzdať sa úplne celý, nielen povrchne, až vtedy sa odhalí jeho skutočná sila, až vtedy sa šport stane radosťou, zábavou a každý povel štart sa stane výzvou ísť ďalej, vyššie, rýchlejšie a lepšie nie kvôli iným, ale sám pre seba a pre tých, čo v nás veria. Tak to je aj s našou rodinnou zaangažovanosťou. Vlastne každý člen má svoje miesto. Tá najmenšia hlavne v športových súťažiach a my ostatní členovia rodiny, buď v rekreačnom športe, alebo vo vytváraní dobrých podmienok. Preto sa touto cestou chceme poďakovať všetkým tým, ktorým záleží na tom, aby naše deti uprednostňovali pohybovú kultúru pred tou elektronickou, dali im dostatočný priestor na realizáciu a hlavne podporovali ich v ich pohybových aktivitách.” (Bc. Beáta Jančíková)

Máme medzi sebou skúsených i mladých ľudí

Majstrovstvá Slovenska i sveta boli pre nás obrovskou skúsenosťou. Pracovať s tímom ľudí, vedieť zadávať aj plniť úlohy, komunikovať a rozvíjať schopnosť riešiť situácie často veľmi pohotovo iste stojí veľa síl a energie, ale možnosť stretávať dennodenne množstvo úžasných ľudí, ktorí športu a organizácii venujú kus svojej osobnosti, nás neustále presviedčalo, presviedča a bude presviedčať o správnosti a význame našej práce. Preberáme určitú štafetu po ľuďoch, dávajúcich športu svoje srdce, a tak nechceme byť horší. Preberáme ju s úctou, a zároveň s výzvou pracovať najlepšie, ako vieme. Sme radi, že sa aj my môžeme zaradiť do veľkej rodiny lyžiarov, rozhodcov a organizátorov a tešíme sa na ďalšie podujatia, na ktorých sa budeme môcť zúčastniť a ukázať, čo je v nás…” (Jana Pohlodová za Kultúrnu komisiu MS a MSJ)

Článok pre Obecný spravodaj č. 1/2009 spracoval PaedDr. Michal Šerfel, člen org. výboru