V dňoch 25. až 26. marca 2023 sa na Štrbskom Plese uskutočnili Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Podujatie zorganizoval z poverenia Zväzu slovenského lyžovania Športový klub Štrba.

Podujatiu po štvorročnej prestávke opäť predchádzalo slávnostné otvorenie, ktoré sa konalo v piatok 24. marca v Kultúrnom dome v Štrbe. Starosta obce Štrba Michal Sýkora a prezident Zväzu slovenského lyžovania Martin Paško oficiálne otvorili Majstrovstvá SR a privítali účastníkov z Českej republiky, Poľska a Slovenska. Spoločne s organizátormi pogratulovali Športovým triedam pri ZŠ Štrba k 50. ročnému jubileu, ktoré si štrbskí lyžiari pripomínajú počas celej sezóny. Prítomní účastníci sa stretli aj na spoločnej večeri a dostali od organizátorov aj malý darček.

V sobotu 25. marca sa v Areáli bežeckého lyžovania SNOW Štrbské Pleso konali preteky v šprinte dvojíc. Ráno vyštartovalo na trať 105 žiackych dvojíc, kde mladší žiaci pretekali na 0,5 kilometrovom okruhu klasickou technikou a starší žiaci na 1 km okruhu voľnou technikou. Každý z dvojice absolvoval štafetovým spôsobom po dve kolá. Napriek teplému počasiu a nepriaznivej predpovedi počasia, ktorá sa nenaplnila, bola na Štrbskom Plese aj vďaka množstvu divákov a rodičov výborná atmosféra. Na pravé poludnie počas slnka a občasného vetra odštartovali dorastenecké kategórie a na záver pretekov súťažili muži a ženy. Celkovo odštartovalo 42 dorasteneckých a seniorských dvojíc. V hlavnej mužskej kategórii bola najrýchlejšia poľská dvojica Robert Bugara a Sebastian Bryja z UKS Regle Koscielisko, ktorí absolvovali po tri úseky dlhé 1,4 kilometra voľnou technikou v celkovom čase 21:09,7 min. Majstrovský titul získali Matej Badáň a Matúš Sloboda z ŠKP Banská Bystrica, ktorí celkovo obsadili 4. miesto s časom 24:03,0 min. Ženy pretekali na rovnakej trati, no každá súťažiaca absolvovala len dva okruhy. Absolútnymi víťazkami sa s časom 13:02,7 min. stali sestry Marianna a Barbora Klementové z Klubu lyžiarov Nováky, ktoré získali aj titul Majsterky Slovenskej republiky.

V nedeľu 26. marca ráno vo vytrvalostných pretekoch klasickou technikou na 30 km trati zvíťazil Poliak Róbert Bugara (1:27:43 hod.). Druhé miesto a titul Majster Slovenska si odniesol Andrej Renda z KBL Jasná Liptovský Mikuláš (1:29:55 hod.). Tretí dobehol Jachym Cenek z klubu SKI Team Jeseníky (1:32:58 hod.). Aj medzi ženami bola najrýchlejšia pretekárka z Poľska. Daria Szkurat odbehla 15 km trať klasickou technikou v čase 46:17,9 min. Druhá dobehla Barbora Klementová z KL Nováky (48:40,1 min.), ktorá získala aj titul Majsterka Slovenska. Tretie miesto obsadila Marianna Klementová (49:25,1 min.) z rovnakého klubu. Preteky mužov a žien a zároveň mužov a žien do 18 rokov boli súčasťou medzinárodného kalendára FIS Cup a na štart sa postavilo spolu 38 pretekárov zo Slovenska, Poľska a Českej republiky. Okrem pretekov FIS nedeľný program pokračoval aj veteránskymi kategóriami a kategóriou Open pre pretekárov bez licencie, kde na trať spolu vybehlo 54 pretekárov. Ani v nedeľu množstvo divákov a rodičov nesklamalo svojich mladých pretekárov a počas žiackych štartov sa areál naplnil 207 pretekármi a množstvom divákov, trénerov a rodičov. Zo strany organizátorov im patrí poďakovanie za  povzbudzovanie a vytvorenie kulisy, ktorú si bežci na lyžiach na majstrovských pretekoch zaslúžia.

Poďakovanie patrí aj všetkým partnerom, dobrovoľným rozhodcom, dobrovoľným horským záchranárom, hasičom z DHZ Štrba, pracovníkom Areálu bežeckého lyžovania Štrbské Pleso a predstaviteľom a zamestnancom obce Štrba. Len vďaka dlhodobej príprave, dlhoročným skúsenostiam a vytrvalej práci každého dobrovoľníka je v našich podmienkach možné pripraviť podujatie, na ktorom sa počas dvoch súťažných dní predstavilo 593 štartujúcich.Spolu s kultúrnym programom dôstojne oslávili vrchol lyžiarskej sezóny na Slovensku, ktorým sú práve Majstrovstvá Slovenskej republiky.

Organizátorom pretekov je 70 členný tím dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba, ktorý v januári pripravil 49. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach a 2. apríla pripravuje aj 9. ročník verejných pretekov Štrbské bežky. Podujatie je realizované v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a obce Štrba s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.