V nedeľu 18. februára 2018 sa na Štrbskom Plese uskutočnil už piaty ročník verejných pretekov v behu na lyžiach. Podujatie každoročne podporujú svojou aktívnou účasťou hudobníci zo skupiny No Name. Igor, Ivan a tento rok aj Roman Timko otvorili preteky a predstavili sa na kros šprinte i na 5 kilometrovej trati. V areáli bežeckého lyžovania sa vystriedalo silné sneženie s polojasným počasím a na záver sa ukázalo aj slnko a ešte viac zvýraznilo jedinečnú atmosféru, ktorú vytvorilo 301 štartujúcich bežkárov.

Kros šprint je neoddeliteľnou súčasťou Štrbských bežiek a 800 metrovú trať pre dorastencov a dospelých s desiatimi prekážkami najrýchlejšie zdolal Dominik Číž v (2:05,3). Zo žien bola najrýchlejšia Mária Danielová (2:28,1). Najväčšiu pozornosť si získali detské kategórie, ktoré pretekali na 400 metrovom okruhu.

93 bežcov na lyžiach odštartovalo na dvojkilometrovú trať voľnou technikou. Najrýchlejšie túto trať zvládli Stanislav HOLIENČÍK (06:36.1), Marek DUTKO (06:42.2) a Tomáš BARTKO (06:54.7). Medzi ženami boli najrýchlejšie Henrieta LICHÁ (07:45.2), Martina PLEVOVÁ (07:59.2) a Vanesa RUSKOVÁ (08:05.8). Táto dvojkilometrová trať je vďaka umelému zasnežovaniu v prevádzke už od novembra a deň pred Štrbskými bežkami sa na nej uskutočnilo večerné kolo Slovenského pohára pri umelom osvetlení.

89 pretekárov vyštartovalo o pár minút neskôr na 5 kilometrovú trať vo Furkotskej doline, na ktorej ŠK Štrba každoročne organizuje Tatranský pohár v behu na lyžiach a túto trať si vyskúšali aj pretekári na Svetovej zimnej Univerziáde. V absolútnom poradí mužov boli najlepší Artur GERGARDT (13:39.7), Michal JURČO (13:54.9) a Lukáš NEMČÍK (13:58.4). V absolútnom poradí u žien to boli Aneta SMERCIAKOVA (15:43.5), Mária DANIELOVÁ (16:38.1) a Janka GRAŇÁKOVÁ (17:33.7). Mená Artura a Anety pribudnú aj na putovné historické lyže, ktoré nesú mená doterajších víťazov najdlhšej trate Štrbských bežiek.

Po dobehnutí do cieľa všetkých účastníkov zabavila hudobno-zábavná skupina BRAVO a počas celého dňa si pretekári mohli otestovať špičkové bežecké lyže. Počas vydareného športového dňa sa v areáli stretla šesťdesiatka športovkýň na prvom zimnom Kari Traa Urban tréningu. Spoločný tréning určený pre ženy odštartovali rozcvičkou pred štartom pretekov na 2 a 5 kilometrov. Pod dohľadom skúsených lektoriek si dievčatá prebehli najkrajšie miesta Štrbského Plesa s niekoľkými zástavkami pre spoločné cvičenie.

Organizátorom pretekov bol Športový klub Štrba, obec Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Areál bežeckého lyžovania SNOW Štrbské Pleso a na príprave podujatia sa tento rok podieľalo 40 dobrovoľných organizátorov prevažne zo Štrby, ktorí v marci organizujú aj vrcholnú súťaž Slovenského pohára v behu na lyžiach – Majstrovstvá Slovenskej republiky s vytrvalostnými pretekmi FIS Cup a účasťou olympijských nádeji z krajín Vyšehradskej štvorky.