V dňoch 15. – 17.septembra zorganizovali Obec Štrba, ŠK Štrba, Svetová Original Nordic Walking Federácia (ONWF), Športová federácia NW Slovensko Svetový pohár v Nordic walkingu na Štrbskom Plese, ktorý bol po Svetovom pohári a MS v Poľsku už tretím podujatím. Tieto preteky boli zároveň aj súčasťou Slovenského pohára v NW.

Odkazy

Piatkový program

V piatok 15.9.2023 sa uskutočnil v Areáli bežeckého lyžovania aj Festival Tatry ako liek, ktorý bol sprievodným programom Svetového pohára NW 2023. Festival nadviazal na sériu podujatí, ktoré pre návštevníkov Tatier pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry. Návštevníci, ale aj samotní pretekári si zacvičili pod vedením skúsených inštruktorov jogu, Nordic Walking a absolvovali kondičný tréning. Festival tak spestril program pretekov a verejnosť sa dozvedela mnohé zaujímavé novinky nielen zo športu, ale aj z oblasti zdravej výživy.

V piatok po prípravách, prehliadke tratí a prezentácii pretekárov sa konalo o 18,00 v drevenom amfiteátri na Štrbskom Plese za prítomnosti vyše 100 účastníkov slávnostné otvorenie. Všetkým pretekárom sa prihovoril generálny riaditeľ ONWF Marcin Szulc, predsedníčka Česko Moravskej NW federácie Jana Stejskalová a prezident Športovej federácie NW Lukáš Novotný. Prítomným sa prihovoril a podujatie slávnostne otvoril Michal Sýkora, starosta obce Štrba.

O pekný kultúrny program sa svojimi piesňami postarali ženy speváckej skupiny Štrbän, hrou na fujare Jozef Kakaščík, riaditeľ ZUŠ v Prešove, ktorý fujary aj vyrába a na druhý deň pretekal v NW.
Súčasťou otvorenia bol aj sľub rozhodcov a pretekárov. Medzi 17 rozhodcami zo Slovenska, Česka, Poľska a Ukrajiny boli aj Lukáš Novotný, Miroslava Juhásová a Michal Novotný zo Štrby.
Pri slávnostnom predstavení zúčastnených štátov a vlajkosláve ostatní potleskom privítali účastníkov z Česka, Francúzska, Kazachstanu, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, USA a Slovenska.
Najpočetnejšiu účasť malo vyše 165 pretekárov zo Slovenska a 164 účastníkov z Poľska.

Preteky na 21, 10 a 5 km trati

V sobotu už od rána športový areál na Štrbskom Plese žil naplno pretekmi.
Za medzinárodnej účasti 8 krajín sa počet pretekárov oproti minulému roku navýšil a na štart postavilo 324 nadšencov tejto severskej disciplíny, ktorí si zmerali sily na 21, 10 a 5 km, na trati, na ktorej súťažia v zime lyžiari, bežci.

Špeciálnou kategóriou bola kategória “Disabled”, v ktorej boli zdravotne postihnutí pretekári s rôznymi stupňami postihnutia. Dĺžka ich trate mala 5 km. V nej súťažilo 44 Nordic walkerov.

Medzi nimi bolo v krásnych ružových tričkách aj 29 aj Amazóniek”. Je to zoskupenie žien v OZ Amazonky, ktoré spája ženy bojujúce s rakovinou prsníka. Majú radi Štrbské Pleso a po minulom roku sme ich opäť radi videli na štarte.

Zároveň nás potešila aj účasť v žiackych kategóriách , kde súťažilo 37 detí a z nich bolo 17 detí zo Štrby, ktoré súťažili za ŠK ŠT Štrba a ŠK Kriváň Važec
Celkovo sa súťažilo o 123 vkusných drevených cien i účastníckych medailí s motívom NW.
Na Štrbskom Plese bolo takmer letné, krásne slnečné počasie s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry. V areáli SNOW vládla úžasná atmosféra plná stretnutí i získavaní nových priateľstiev i výmeny walkerských skúseností.

Trate boli suché a aj keď ich náročnosť a vysoká nadmorská výška dala pretekárom zabrať, všetci účastníci si ju chválili.
Zároveň boli spokojní s vysokou kvalitou organizácie pretekov, so spoluprácou s rozhodcami, ktorí boli na trati ústretoví a aj nápomocní pri správnej technike NW. Generálny riaditeľ ONWF Marcin Szulc hodnotil svetový pohár na Štrbskom Plese ako najlepšie zorganizované preteky v rámci svetového pohára.

Okrem rozhodcov na trati sa na organizácii podujatia podieľalo viac ako 20 rozhodcov zo ŠK Štrba a ostatných dobrovoľníkov, ktorým patrí naše poďakovanie.
Po pretekoch v areáli SNOW vládla úžasná atmosféra plná stretnutí, získavaní nových priateľstiev i výmeny walkerských skúseností. Účastníci sa mohli občerstviť a pochutnať si na výbornom guľáši. Ako spomienkou im budú fotografie s nezbednými Tatranskými svištíkmi, maskotmi nášho podujatia, ktorí nechýbali ani stupňoch víťazov pri slávnostnom vyhlasovaní výsledkov.
Podľa slov Lukáša Novotného, riaditeľa pretekov, išlo o najväčšie Nordic Walking podujatie na Slovensku za účasti medzinárodných rozhodcov. Svetový pohár je druhé najvýznamnejšie podujatie po majstrovstvách sveta, preto zorganizovanie pretekov takéhoto rozmeru na Slovensku v Tatrách má veľký význam pre našu obec, región i Slovensko.
Poďakovanie patrí Obci Štrba a starostovi obce za poskytnutie športového areálu i materiálov pre všetkých účastníkov, ďalej PD a PZ Urbár v Štrbe, DHZ so Štrby, spoločnosti Tatrapak, ZŠ Štrba, pani riaditeľke Iľanovskej, penziónu Medvedica v Tatranskej Štrbe, HOOK, LUJAN, OOCR Vysoké Tatry a členom Tatranskej Horskej služby DZ.

Na hlavnej 21 km trati ako prvá do cieľa došla Elzbieta Wojciechowska z Poľska, s časom 2:20:41 hod. Najrýchlejším mužom sa stal Zbigniew JAWORSKI z Poľska, časom 2:21:57.
Na 10 km trati bola najrýchlejšia so žien Agniezska MIELECKA z Poľska časom 1:08:59, u mužov Maciej KŁOS z Poľska časom 1:03:49
Na 5 km trati mala najlepší čas Wiktoria NACZK, časom 0:35,14 u mužov Jakub TOMCZYK 0:31,29, obaja z Poľska.

Darilo sa aj Slovákom vo viacerých kategóriách. Na 21 km trati v kategórii nad 60 rokov vyhral Jozef Kakaščík, NW Záborské (2:36:44). Zuzana Budínska dominovala v kategórii 18 – 39 rokov s časom 2:56:48 hod. Miroslav Petruška zvíťazil na 10 km trati v kategórii nad 60 rokov (1:09:54) a na tej istej trati medzi ženami 40-49 rokov zlato vybojovala Jana Kovárová, ŠK Štrba(1:15:21,0) a v kategórii žien 50-59 rokov Iveta Erčemyová 1:22:38, Lukáš Ďuriš zvíťazil v kategórii 30-39 rokov v kategórii 40-49 zvíťazil Andrej Novosedlík. V kategórii nad 74 rokov Jozef Tomečko, Na 5 km trativ kategórii dievčat 12 a menej rokov zvíťazila Tereza Simová Dáša Juhásovvá vyhrala v kategórii dievčat 13 – 15 rokov, vkategórii žien 40-49 Denisa Sivuľková, V kategorii 70-74 Viera Šmelková.

Zastúpenie pretekárov zo Štrby

Mali sme radosť z toho, že sme mali bohaté zastúpenie pretekárov zo Štrby, ktorí sa nestratili ani vo výsledkovej listine.

Prvé preteky v Nordic Walking Biatlone na Slovensku

A podujatie pokračovalo za krásneho slnečného počasia aj v nedeľu 17.9. zaujímavým podujatím. Premiéru mali na Slovensku unikátne preteky Nordic Walking Biathlon Štrbské Pleso 2023. Športová federácia NW, Lukáš Novotný a úspešný biathlonový reprezentant Dušan Šimočko, súčasný tréner mládeže BK Mánia sú tvorcami myšlienky prepojiť streľbu s laserových pušiek a NW. V areáli boli vytvorené ideálne podmienky na preteky, 7 stanovíšť na streľbu v ľahu, trestné 20 metrové kolo a pekný 500 metrový okruh. Každý účastník absolvoval tri 500 metrové okruhy a dve streľby na 5 terčov v ľahu.

Štartu predchádzala inštruktáž a nástrel z pušiek. Na trať odštartovalo 46 pretekárov, 12 mužov a 34 žien a z Česka, Poľska a Slovenska.

V kategórii žien zvíťazila Lucia Slanináková z ŠK Kriváň Važec, na druhom mieste Natália Rysuľová z toho istého klubu a 3.m Emma Lili Podolská zo ŠK ŠT Štrba.
Zo Štrby ešte súťažila ešte Dáška Juhásová (5.m) a Mária Novotná (21.m). U mužov zvíťazil Grodzki Ignacy z Poľska, na 2.mieste Petr Odložil, Česká republika a na 3.m Matej Juhás, ŠK Kriváň Važec zo Štrby.

Každý pretekár dostal vkusnú drevenú účastnícku medailu a diplom.

Všetkým účastníkom sa táto disciplína páčila, poradie pretkov sa menilo po každej streľbe a preteky boli napínavé až do cieľa.
Lukáš Novotný i Dušan Šimočko sľúbili, že NW biathlon zorganizujú opäť.
Podujatie zabezpečili opäť rozhodcovia ŠFNW, rozhodcovia zo ŠK Štrba, časomiera Matúš Jančík a Dominik Chalúpka zo strediska SNOW.

Už sa všetci tešíme na budúci rok na stretnutie opäť na Štrbskom Plese.