Vďaka výborným snehovým podmienkam a umelému zasnežovaniu sa 50. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach konal v plánovanom termíne 16. – 17. decembra 2023. V Areáli bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso sa stretli pretekári z Českej Republiky, Poľska, Ukrajiny, Srbska a Slovenska. Preteky boli súčasťou kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup a snahou organizátorov zo Štrby je nadviazať na dlhoročnú tradíciu organizovania medzinárodných pretekov na Štrbskom Plese. Preteky o Tatranský pohár bývali v minulosti najväčším zimným lyžiarskym podujatím vo Vysokých Tatrách. Počas svojej 50. ročnej histórie sa na lyžiarskych tratiach a skokanských mostíkoch konalo 31 pretekov svetového pohára v behu na lyžiach, skoku na lyžiach a severskej kombinácii a niekoľkokrát bol práve Tatranský pohár finálovým podujatím svetového pohára FIS. V súčasnosti sa tam konajú prevažne medzinárodné preteky FIS a kontinentálny pohár FIS Slavic Cup.

V sobotu bol plánovaný šprint voľnou technikou na 1,4 kilometrovej trati. 45 žien a 36 mužov najskôr súťažilo v kvalifikácii, ktorú najrýchlejšie odbehla ukrajinka Viktória OLEKH s časom 3:19,11 min. Najrýchlejšia Slovenka Mária Danielová skončila so šesť sekundovou stratou tretia. Mužskú kvalifikáciu najrýchlejšie odbehol slovenský pretekár Andrej RENDA s časom 2:51,92. Vo finálovej časti si prvenstvo obhájila Viktoriia OLEKH z Ukrajiny. Druhá dobehla Lucie TUMOVÁ z Českej republiky a cenu za tretie miesto si odniesla Anastasiia IVANCHENKO z Ukrajiny. Do finálovej šestice sa zo Slovenska prebojovala iba Alžbeta GARGULÁKOVÁ, ktorá obsadila piate miesto a Danielová skončila vo finálovej časti ôsma. Víťaz z kvalifikácie Andrej Renda obsadil až 11. miesto a preteky skončil v semifinále. Do finálovej šestky sa prebojovali traja Slováci a najlepší z nich Matej BADÁŇ obsadil tretie miesto. Prvý dobehol Dmytro DRAHUN a druhý skončil Andriy DOTSENKO, obaja z Ukrajiny.

V nedeľu organizátori spolu s pracovníkmi z bežeckého areálu pripravili 5 kilometrový okruh vo Furkotskej doline, na ktorom súťažili ženy aj muži klasickou technikou s intervalovým štartom v dĺžke 10 kilometrov. Ženské preteky ovládla ukrajinská trojica pretekárok. Víťazstvo v šprinte obhájila Viktoriia OLEKH, ktorá desiatku odbehla s časom 30:43,3 min. Druhá dobehla Sofiia SHKATULA (32:24,6 min.) a tretia Anastasiia IVANCHENKO (32:27,0 min). Slovenka Barbora KLEMENTOVÁ obsadila celkové siedme miesto s časom 33:23,1 min. S výrazným, viac ako minútovým náskokom, obsadil prvé miesto v mužskej kategórii Andrej RENDA, ktorý 10 km odbehol za 26:32,2 min. Druhý dobehol Ukrajinec Andriy DOTSENKO (27:51,1 min.) a tretí skončil Denis TILESCH zo Slovenska (28:12,5 min.). Nedeľné preteky boli zároveň úvodnými pretekmi pohára ZSL v behu na lyžiach v kategóriách dorastu a dospelých. Boli to zároveň posledné preteky, na ktorých si mohli mladí pretekári vybojovať miestenku na blížiace sa Olympijské hry mládeže, ktoré sa uskutočnia na konci januára v kórejskom Gangwone. Reprezentačné družstvo bude predstavené v najbližších dňoch.

Počas celého víkendu na Štrbskom Plese prevládalo slnečné počasie a celý program pretekov prebehol bez problémov a zranení. Podujatie pripravil 50 členný tím dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba v spolupráci so Zväzom slovenského lyžovania. Organizátorom asistoval Dobrovoľný hasičský zbor zo Štrby, Dobrovoľný zbor Tatranskej horskej služby a pracovníci Areálu bežeckého lyžovania Štrbské Pleso.

Pestrú a významnú históriu Tatranského pohára si organizátori budú pripomínať počas celej lyžiarskej sezóny. Organizátori počas roka opäť pripravia preteky, na ktorých sa môžu zúčastniť všetci fanúšikovia bežeckého lyžovania bez ohľadu na ich vek a schopnosti. V nedeľu 11. februára 2024 sa na Štrbskom Plese uskutoční 10. ročník verejných pretekov v behu na lyžiach Štrbské bežky, ktoré sú pod záštitou Ivana a Igora Timka z hudobnej skupiny No Name. Pre všetkých bežkárov bude pripravený dvoj a päť kilometrový okruh. Pretekať sa bude voľnou technikou s hromadným štartom a na trati bude pripravená aj klasická stopa. Mená najrýchlejších pretekárov budú zapísané na putovné Štrbské bežky. Pre žiakov bude pripravená 700 metrová prekážková trať SnowKidz kros šprint s intervalovým štartom. Domáci klub na Štrbskom Plese organizuje aj marcové Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach.