V nedeľu 2. apríla 2023 sa v Areáli bežeckého lyžovania Snow na Štrbskom Plese stretli milovníci bežeckého lyžovania, aby spoločne odštartovali 9. ročník verejných pretekov Štrbské bežky. Takmer 300 štartujúcich si vyskúšalo detské bežky, prekážkovú trať Cross Sprint alebo certifikovanú trať FIS dlhú 2 alebo 5 kilometrov.

Na štart sa postavili aj hudobníci zo skupiny No Name Igor a Ivan Timkovci, ktorí nad podujatím držia záštitu. To, že ich najobľúbenejším zimným športom je bežecké lyžovanie ukázali aj na trati. Obaja si vyskúšali prekážkovú trať Cross sprint a odbehli si aj 5 kilometrový okruh, na ktorom pravidelne súťažia aj vrcholoví športovci na medzinárodných pretekoch.

Tohtoročná prekážková trať SnowKidz Cross Sprint mala presne 700 metrov a obsahovala 11 prekážok ako slalom, odšľapávanie, skoky, 360° otočky, cúvanie a ďalšie. Trať v najrýchlejšom čase 02:09,13 min. odbehol Sebastián Ilavský z klubu ŠK Železiarne Podbrezová. Z rovnakého klubu prišla aj najrýchlejšia žena Zuzana Remeňová, ktorá bola len o pár sekúnd pomalšia ako Sebastián a s časom 02:21,46 min. obsadila celkovo šieste miesto spomedzi 106 pretekárov. V areáli tréneri zo športových tried pri ZŠ Štrba pripravili aj nenáročnú prekážkovú trať pre mladých a začínajúcich lyžiarov. 50 detí za vyskúšanie obratnosti na lyžiach získalo drobnú sladkosť a tak ako všetci ostatní pretekári si odniesli pamätnú účastnícku medailu pripomínajúcu 50. výročie založenia Športových tried v Štrbe. Najmenšie deti si mohli vyskúšať aj papučkové bežky.

Dvojkilometrovú trať k jazeru a pod skokanské mostíky odbehol v najlepšom čase 5:14,5 min. Ľubomír Pastrnák zo Štôle. Pôvodom česká pretekárka Tina Miranová z klubu MKL Kremnica zvíťazila medzi ženami s časom 06:16,30 min. Túto trať absolvovalo spolu 67 bežcov a medzi nimi aj najstaršia 82-ročná pretekárka Gabriela Mažáriová, ktorá viackrát absolvovala aj Bielu stopu SNP. 68 pretekárov si odbehlo aj 5 kilometrovú trať vo Furkotskej doline. O pekný súboj sa postarali skúsení slovenskí pretekári. Zvíťazil Ján Holiga z KBL Martin s časom 14:05,6 min., ktorý v marci vybojoval 3 zlaté a jednu striebornú medailu na Majstrovstvách sveta veteránov v Seefelde. Druhé a tretie miesto si odniesli bývalí reprezentanti v bežeckom lyžovaní Michal Malák (Alkan klub horských športov) a Michal Jurčo (ŠKP Vysoké Tatry). S Jánom Holigom sa na putovné Štrbské bežky zapíše už po tretíkrát aj víťazka Mária Danielová z ŠKP Levoča, ktorá sa tento rok predstavila na Svetovej zimnej Univerziáde v Amerike aj na Majstrovstvách sveta do 23 rokov v Nórsku. Aj Mária svoju športovú kariéru začala v Športových triedach v Štrbe. S časom 16:38,0 min. o 18 sekúnd porazila Josefínu Mládenkovú z klubu Skol Brno. Tretia dobehla Emília Rendová z Team Renda.

Tradíciou na pretekoch je aj priateľská atmosféra, tombola pre pretekárov, občerstvenie, možnosť pozrieť si športové produkty od partnerov podujatia a o skvelú náladu sa aj tento rok postarala hudobná skupina Amirál zo Štrby. Organizátorom pretekov je Športový klub Štrba, Obec Štrba a Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. Na príprave podujatia sa podieľajú dobrovoľní rozhodcovia zo Štrby, ktorí v január usporiadali medzinárodné preteky FIS Tatranský pohár v behu na lyžiach a v marci Majstrovstvá Slovenskej republiky. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.