Majstrovstvá SR a FIS CUP v behu na lyžiach

19.- 20. marec 2022

Na Tatranskom pohári v behu na lyžiach privítame slovenských aj zahraničných olympionikov a spoznáme nových Majstrov Slovenska

Na slávnu históriu pretekov o Tatranský pohár v lyžovaní nadviazali organizátori zo Štrby ešte vo februári roku 2013 a úspešne usporiadali 40. ročník. Preteky mali svoje miesto v kalendári medzinárodnej lyžiarskej asociácie každú lyžiarsku sezónu až do decembra roku 2019. Nasledujúce dva roky sa pre prebiehajúcu pandémiu preteky aj napriek vynaloženému úsiliu nekonali a hneď ako sa situácia začala zlepšovať organizátori prejavili záujem o prípravu ďalšieho ročníka. 

  1. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach sa uskutoční 19. – 20. marca 2022 v športovom areáli na Štrbskom Plese. V dvojdňovom súťažnom programe sa opäť predstavia pretekári z okolitých európskych krajín v pretekoch FIS Cup. Všetky slovenské kluby zabojujú o tituly Majstrov Slovenskej republiky v behu na lyžiach. Vďaka umelému zasnežovaniu, bohatej prírodnej snehovej nádielke a každodennej úprave sa aktuálne lyžuje na všetkých dostupných tratiach, na ktorých sa v roku 2015 konala aj Svetová zimná Univerziáda. 

V sobotu 19. marca sa o 9:30 hodine uskutoční kvalifikácia na šprinty klasickou technikou. Finálové rozbehy budú prebiehať od 11:00 hodiny. Popoludní bude program pokračovať šprintami mladších a starších žiakov.  V nedeľu 20. marca od 10:00 hod. budú najmladší lyžiari štartovať vytrvalostné preteky klasickou technikou a hneď po nich starší žiaci, dorastenci, seniori a veteráni budú pretekať voľnou technikou na tratiach v dĺžkach od 2 po 30 kilometrov. Preteky dospelých bežcov a pretekárov od 16 do 18 rokov budú opäť súčasťou medzinárodného pohára FIS Cup. Muži pobežia 30 kilometrov s hromadným štartom a ženy budú súťažiť na 15 kilometrovej trati vo Furkotskej doline. Starší dorastenci do 18 rokov pobežia FIS preteky na 15 kilometrov a dorastenky na 10 kilometrov. Na podujatie sa pripravujú aj pretekári, ktorí sa predstavili na posledných Zimných olympijských hrách v Pekingu. Svoju účasť predbežne potvrdili slovenskí olympionici aj družstvo ženských reprezentantiek z Poľska. Zoznam prihlásených pretekárov, štartové a výsledkové listiny budú organizátori priebežne zverejňovať na svojej webstránke www.skstrba.sk.

Každé lyžiarske preteky si vyžiadajú niekoľko obmedzení pre športujúcu verejnosť. Trate pre beh na lyžiach v Športovom areáli na Štrbskom Plese budú uzatvorené v sobotu 19. marca od rána do 16:00 hod. a v nedeľu 20. marca od rána do 14:00. Po uvedenom čase môžu návštevníci bežeckého areálu využiť všetky trate až do západu slnka. Počas pretekov bude verejnosti prístupný iba 500 metrový okruh pri štadióne. 

Organizátorom Tatranského pohára je Športový klub Štrba v spolupráci s Obcou Štrba, Zväzom slovenského lyžovania a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. ŠK Štrba spolupracoval aj na bežeckej časti Olympijského festivalu Misia Peking, kedy pre slovenských bežcov na lyžiach pripravili jedno kolo pohára ZSL. Týždeň pred Tatranským pohárom sa na Štrbskom Plese uskutočnia aj medzinárodné preteky v behu na lyžiach – Memoriál 24 padlých hrdinov SNP, ktorý usporiada TJ Tatran Gerlachov. Posledné plánované lyžiarske bežecké preteky v tejto sezóne budú patriť fanúšikom bežeckého lyžovania všetkých športových úrovní a vekových kategórii. Cez veľkonočnú sobotu 16. apríla dobrovoľníci zo Štrby pod záštitou hudobnej skupiny No Name pripravujú 8. ročník verejných pretekov Štrbské bežky s atraktívnym sprievodným programom.

Plagát

Viac informácií

Partneri

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky