Najznámejšími medzinárodnými lyžiarskymi pretekami v klasických lyžiarskych disciplínach sa v bývalom Československu a neskôr i na Slovensku stali preteky v športovom areáli na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách pod názvom preteky o Tatranský pohár.

history6Myšlienka konania sa medzinárodných lyžiarskych súťaží vo Vysokých Tatrách sa zrodila v roku 1949, kedy Poliaci usporiadali v Zakopanom 1. ročník pretekov o Pucharz Tatr – Tatranský pohár, ktorého 2. ročník sa v roku 1950 zopakoval na našej strane Tatier v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese. Potom však táto krásna myšlienka – usporadúvanie pretekov striedavo na poľskej a našej strane zanikla z ekonomických príčin. Jej znovuzrodenie nastalo až po 16-ročnej odmlke v roku 1967, tri mesiace pre kongresom FIS v libanonskom Bejrúte, kde boli Vysokým Tatrám pridelené Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1970.

Nezabudnuteľné usporiadanie MS 1970 bolo mohutným impulzom pre organizátorov pretekov o Tatranský pohár, ktorí mohli pre vrcholné svetové súťaže využívať prekrásny športový areál postavený v Mlynickej doline. Toto podujatie bolo vždy veľkým športovým i spoločenským sviatkom v celých Vysokých Tatrách a tradične sa uskutočňovalo v treťom marcovom víkende ako medzinárodné preteky v behoch na lyžiach, v skokoch na oboch mostíkoch a v severskej kombinácii.

Novú kvalitu, ale aj posuny termínov pretekov o Tatranský pohár spôsobil vznik svetových pohárov v týchto disciplínach. Ocenenie kvality tatranských organizátorov zo strany Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS bolo viac ako symbolické – Štrbské Pleso sa stalo dejiskom usporiadania prvých finálových súťaží všetkých druhov pretekov o Svetový pohár, či to už bolo v behu na lyžiach v roku 1978, v skoku na lyžiach v roku 1981, alebo aj v severskej kombinácii v roku 1984.

Pravidelné každoročné usporadúvanie pretekov o Tatranský pohár skončilo v januári 2003, nasledovala 5-ročná odmlka, spôsobená tak finančnými problémami, ako aj následkami veternej kalamity vo Vysokých Tatrách v novembri 2004. Opätovne túto krásnu myšlienku vzkriesila skupina nadšencov v skoku na lyžiach z Banskej Bystrice, ktorí v spolupráci s obcou Štrba v decembri 2008 zorganizovali daľší, už 37. ročník týchto populárnych pretekov. Táto iniciatíva mala žiaľ len 3-ročné trvanie, pretože už v januári 2011 skákali skokani zo stredného tatranského mostíka HS 100 ostatný krát v rámci 39. ročníka Tatranského pohára. Nové svetielko nádeje zablikalo až teraz v roku 2013, kedy z iniciatívy obce Štrba a jej agilného ŠK bol pripravený už štyridsiaty, jubilejný ročník Tatranského pohára, ktorý je v rámci FIS zaradený ako preteky Slavic Cup-u.

O postavení Tatranského pohára na domácej i svetovej scéne najlepšie vypovedá štatistický sumár usporiadaných vrcholných podujatí v doterajšej 39 ročnej histórii týchto pretekov, ktorý zahŕňa usporiadanie 31 pretekov Svetového pohára /z toho 11x SP v behoch na lyžiach, 11x SP v severskej kombinácii a 9x SP v skoku na lyžiach/ a podľa terajšej kategorizácie FIS aj 22 pretekov Kontinentálneho pohára /z toho 15x v skokoch na lyžiach a 7x v severskej kombinácii/ a 3 pretekov FIS Cup-u v skokoch na lyžiach.

Najvýznamnejším ročníkom Tatranského pohára v doterajšej histórii bol 28. ročník Tatranského pohára v roku 1993, keď bolo usporiadaných až päť finálových disciplín pretekov Svetového pohára v behoch na lyžiach a v severskej kombinácii. Nezabudnuteľným zážitkom zostane navždy finálový súboj štafiet mužov v behoch na lyžiach priamo na cieľovej čiare medzi finišmanmi Nórom Bjornom Daehlim a Talianom Sylviom Faunerom, ktorému nadšene aplaudovalo 25-tisíc prítomných divákov, pretože ich rozdiel podľa cieľovej fotografie bol iba 9 cm v prospech Nóra. Talian Fauner mu to však oplatil doma v nórskom Lillehammeri v roku 1994 na ZOH pred viac ako 100-tisícovou kulisou okolo celej bežeckej trate pretekov štafiet.

V severskej kombinácii očaril Tatry Japonec Kenji Ogiwara, ktorý prvý krát v lyžiarskej histórii získal pre krajinu vychádzajúceho slnka krištáľový glóbus najlepšieho lyžiara sveta. Zo žien najviac upútala usmievavá sympatická Talianka Manuela di Centa, ktorá nielen zvíťazila, ale o niekoľko rokov neskôr ako členka medzinárodnej horolezeckej expedície dokonca pokorila najvyššiu horu sveta Mount Everest. Neskôr sa za Taliansko stala aj členkou Medzinárodného olympijského výboru.

Za výbornú organizáciu tohto ročníka Tatranského pohára a vytvorenie najlepších podmienok pre prácu novinárov v prebiehajúcom ročníku SP v severskej kombinácii dostal organizačný výbor Tatranského pohára najvyššiu cenu športových novinárov AIPS, až doteraz ako jediný organizátor lyžiarskych svetových pohárov v klasických disciplínach z krajín bývalého východného bloku.

 

Nadchádzajúci jubilejný 40. ročník pretekov o Tatranský pohár bude v znamení behov na lyžiach, pretože obec Štrba za posledné dva roky urobila na existujúcich bežeckých tratiach v Mlynickej i Furkotskej doline veľa technických úprav a pripravila množstvo potrebnej dokumentácie, vďaka čomu sa na jeseň 2012 podarilo zabezpečiť homologizáciu bežeckých tratí podľa parametrov FIS. Tohtoročná séria pretekov Slavic Cup-u zahrňuje až 4 preteky, z toho 2 v populárnom šprinte a 2 v behu na 5 a 10 km klasickou technikou, pričom všetky sú v kategórii pretekov o Kontinentálny pohár.

Usporiadaných 39. ročníkov medzinárodných lyžiarskych pretekov o Tatranský pohár v klasických lyžiarskych disciplínach nás podnecuje pripomenúť si niektoré z činností, ktoré často presahovali rámec športového podujatia. Okrem športovej, technickej a spoločenskej úrovne, ktoré boli vždy primerané a dôstojné, preteky o Tatranský pohár zohrávali významnú úlohu v historickom období rozvoja Vysokých Tatier a celého regiónu a jeho pracovníci a činovníci stáli vždy na čele tohto diania . Pri organizovaní jednotlivých ročníkov pretekov o Tatranský pohár vytvárali priestor na kvalitatívny rozvoj organizovania domácich i medzinárodných športových súťaží a úzko spolupracovali s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou FIS pri zavádzaní organizačných i technických noviniek do lyžiarskej praxe.

Ski jumping Strbske Pleso

V čase naliehavej potreby FIS vedeli organizátori Tatranského pohára „zaskočiť“ aj za iných organizátorov, ako napr. v roku 1990 za francúzske stredisko Chaux-Neuve, miesto ktorého dokázali usporiadať za neuveriteľných 11 dní !!! súťaže Majstrovstiev sveta juniorov v skoku na lyžiach a v severskej kombinácii, pričom tento husársky kúsok zopakovali aj nedávno v roku 2009, kedy opätovne za francúzske stredisko Chamonix usporiadali na Štrbskom Plese znova súťaže Majstrovstiev sveta juniorov v skoku na lyžiach a v severskej kombinácii, pričom premiérove v programe MSJ boli zaradené aj preteky žien na mostíku HS 100.
Okrem už spomínaných nezabudnuteľných MS 1970 v klasických lyžiarskych disciplínach sa tatranskí organizátori podieľali aj na usporiadaní úspešných Zimných univerziád v roku 1987 a 1999, Európskych olympijských dní mládeže v roku 1999 ako aj kompletného programu Majstrovstiev sveta juniorov v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 2000.

Peter Chudý - MSJ 2009

Tatranskí organizátori tak v roku 2013 najlepším spôsobom nadviazali na odkaz slávneho tatranského lyžiarskeho činovníka Dr. Michala Guhra z Tatranskej Polianky, pretože v tomto roku si pripomíname 140 rokov od narodenia tohto zakladateľa pretekového lyžovania v roku 1873 na území dnešného Slovenska v bývalom Rakúsko-Uhorsku, ako aj 80 rokov od jeho úmrtia v roku 1933.

Spracoval: Ing. Peter Chudý