V sobotu 28. novembra 2015 sa v reštaurácii Martek konalo stretnutie rozhodcov bežeckého lyžovania Športového klubu Štrba, aby zhodnotili predchádzajúcu sezónu a získali nové informácie o pravidlách a blížiacich sa podujatiach.

Stretnutie otvoril Michal Šerfel a v úvode privítal hostí Michala Maláka, športového riaditeľa bežeckého úseku SLA a Jaroslava Švorca z Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru a poďakoval sa za výbornú dlhodobú spoluprácu.

[title size=“2″]Prípravy na Univerziádu[/title]

Prvá časť schôdze patrila uplynulej sezóne 2014/2015, ktorá bola bohatá na počet orgnizovaných pretekov, ale aj na ich úroveň a náročnosť, pretože sme pod záštitou FISU spolupracovali na organizovaní Univerziády. Aby 27. ročník Svetovej zimnej univerziády mohol začať písať svoju históriu, bolo potrebné za necelý rok urobiť obrovský kus práce. Starosta obce Michal Sýkora sa od prvých stretnutí aj napriek rôznym rizikám zaviazal, že Štrbské Pleso bude pripravené a na Slovensku sa nezopakuje blamáž, ktorá región postihla v nedávnej minulosti. Okrem rekonštrukcie kanalizácie, rozsiahlej rekonštrukcie elektrickej siete bolo treba vykonať množstvo kľúčových úprav aj na športoviskách. Jaroslav Chalúpka, Pavol Gallo a tím ľudí aj z obce Štrba a ŠK Štrba niekoľko mesiacov tvrdo pracovali, aby skokanský mostík spolu s novou technológiou chladenia a rôznymi úpravami spĺňal náročné kritériá. Ďalšou kritickou aktivitou boli terénne úpravy na bežeckých tratiach, bez ktorých by trate neboli zaradené do kategórie C a nebolo by možné uvažovať o podujatí na takej úrovni, akou bola Univerziáda. Spolu s rekonštrukciou budov v areáli, spustením zasnežovania a množstvom ďalších prác sa na Štrbskom Plese pracovalo až do posledných dní pred Univerziádou. Prípravam na Univerziádu predchádzalo aj množstvo stretnutí s organizačným výborom, na ktorých sa zo Športového klubu zúčastňovali správca strediska Jaroslav Chalúpka, riaditeľ pretekov v behu na lyžiach Michal Šerfel a sekretár pretekov v behu na lyžiach Matúš Jančík. Na svoje úlohy počas jednotlivých pretekov sa pripravovali aj velitel tratí Marek Šerfel, veliteľ štadióna Ján Jančík, velitel kontrol Lukáš Novotný a hlavný rozhodca Vladimír Staroň.

[title size=“2″]Ťažko skúšaní počasím[/title]

Už počas roka 2014 a počas stretnutí s organizačným výborom a predstaviteľmi FISU sme sa dohodli na organizácii Tatranského pohára v behu a skoku na lyžiach, ktorý mal byť v decembri próbou pred Svetovou zimnou univerziádou. Po technickom zasnežení bežeckého areálu sa s mimoriadnym úsilím podarilo naviesť na bežeckú trať aj dostatočné množstvo snehu z celej osady Štrbské Pleso a zároveň sa technickým snehom podarilo upraviť aj skokanský mostík HS 100. Napriek snehovej mizérii v celej strednej Európe sme ešte vo štvrtok 18.12.2014 odchádzali domov v neskorých večerných hodinách unavení, ale zároveň spokojní s tým, že podujatie je po technickej i organizačnej stránke pripravené. Celonočný dážď zo štvrtka na piatok a extrémne teplo v piatok zmarili prácu organizátorov a tak museli byť bežecké preteky Tatranského pohára preložené na nový termín. Aj napriek teplému počasiu v posledných dňoch sme sa nevzdali a 20. decembra 2014 sme mohli byť súčasťou skokanských pretekov na mostíku HS 100 v príjemnom slnečnom počasí. Na 42. ročníku Tatranského pohára súťažilo 88 skokanov z 13 krajín a všetci organizátori boli odmenení peknými výsledkami a ďakovaniami od zúčastnených trénerov a aj delegátov FIS. V nedeľu sa počasie opäť zmenilo a pre silný vietor a sneženie museli byť druhé preteky zrušené.

Na bežeckú časť Tatranského pohára sme sa spolu s FIS dohodli na náhradnom termíne 10.-11. január 2015, aby sme si mohli vyskúšať nové trate a zrekonštruovaný areál pred blížiacou sa Univerziádou. Na štart sobotných šprintov voľnou technikou sa postavili pretekári zo Slovenska, Poľska a Maďarska. V nedeľu sme pokračovali pretekmi klasickou technikou. Celkovo na pretekoch pracovalo 60 dobrovoľných rozhodcov, ktorí sa tak mohli nastaviť na dôležité úlohy počas Univerziády.

[title size=“2″]Veľký a úspešný športový sviatok[/title]

Od 24. januára do 2. februára 2015 v športovom areáli na Štrbskom Plese a v Osrblí prežívalo 465 športovcov z 31 krajín sveta svoju univerzitnú olympiádu. Celkovo na univerziáde pracovalo 73 rozhodcov a technikov zo Štrby, spolu odpracovali viac ako 4200 hodín. Na sekretariáte prešlo našimi rukami viac ako 1200 štartových čísel. V cieli sme spotrebovali 2500 pohárov a 1200 plastových vriec a desiatky miliónov ľudí mohli na Eurosporte sledovať hodiny priamych prenosov zo Štrbského Plesa. Spoločne sme zvládli organizáciu 11 pretekov v behu na lyžiach v individuálnych aj štafetových disciplínach. Spolupracovali sme pri troch pretekoch v severskej kombinácii a pomáhali sme pri piatich pretekoch v skoku na lyžiach mužov aj žien, kde pri doskočisku stáli práve naši dĺžkomerači z ŠK Štrba. Od prvého štartu v bežeckom areáli až po posledný skok skokanov na mostíku HS 100 sme si nemohli dovoliť urobiť žiadnu chybu a aj vďaka zodpovednej práci všetkých zúčastnených rozhodcov sa to podarilo zvládnuť a dostali množstvo poďakovaní a pochvál od medzinárodných výprav, skúsených technických delegátov, zástupcov obce Štrba, organizačného výboru aj širokej verejnosti.

[title size=“2″]Majstrovský víkend v bežeckom lyžovaní[/title]

Už pár dní po Univerziáde sme sa sústredili na prípravu ďalších významných pretekov v slovenskom bežeckom lyžovaní, ktoré sa konali 13.-14. marca 2015. Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach sú vrcholnými pretekmi Slovenského pohára a aj preto pravidelne organizujeme otvárací kultúrny program v Kultúrnom dome v Štrbe a spoločnú večeru s pretekármi a trénermi. V sobotu sme organizovali preteky s hromadným štartom vo všetkých vekových kategóriách a na štart sa postavilo takmer 300 bežcov. V nedeľu sme pokračovali tímovým šprintom s účasťou viac ako 100 dvojíc. Majstrovstvá SR opäť spestrili verejné preteky pod záštitou Igora a Ivana Timku z hudobnej skupiny No Name. Príjemnú atmosféru vytvorilo 95 pretekárov.

[title size=“2″]30. rokov bežeckej štafety[/title]

V nedeľu 31. mája 2015 sa na športovom štadióne ŠK Štrba konalo milé podujatie Deň detí a športu. Súčasťou bol aj jubilejný 30. ročník bežeckej štafety 100×1000 metrov, ktorá svoje jubileum oslávila účasťou mnohých olympionikov, známych športovcov a hlavne veľkým záujmom ľudí zo Štrby a okolia. Tento športový sviatok je zaradený v kalendári pretekov Tatry v pohybe a skutočne sa v Štrbe rozhýbali účastníci všetkých vekových kategórii. Je už zvykom, že štafetu otvárajú účastníci olympijských hier. Tentokrát sa k nim pridal aj Michal Šerfel, ktorý je zakladateľom a dlhoročným šéfom bežeckej štafety a pri tejto príležitosti získal aj ocenenie od starostu obce Štrba. Spoluorganizátormi štafety sú aj členovia Olympijského klubu Vysoké Tatry. Klub olympionikov v roku 2015 oslávil 20 ročné jubileum.

[title size=“2″]Tradičná druhá júlová nedeľa[/title]

Do histórie sa zapíše veľkými písmenami aj Malý štrbský maratón vďaka vysokej účasti bežcov. Najlepší čas v historických tabuľkách na 31 km prepísaný nebol, ale na 10 km trati sa podarilo zlepšiť najlepší čas Jozefovi Urbanovi s JM Demolex Bardejov na čas 35:53,7. 38. ročníka MŠM, ktorý sa konal 12. júla 2015 sa zúčastnilo spolu 527 bežcov, z toho 150 detí a žiakov. Bežci na 10 km a 31 km trati získali účastnícku medailu zo zbierky Tatry Prestige Tour 2015 v rámci športového programu Tatry v pohybe.

[title size=“2″]Spolupráca s okolitými športovými klubmi[/title]

ŠK Štrba patrí medzi podtatranské kluby, ktoré sa rozhodli spojiť a podporovať šport pod Tatrami cez projekt Tatry v pohybe. Rozhodcovia ŠK Štrba spolupracovali na pretekoch Tatry running tour, Zimnej bežeckej série, Memoriál Jána Stilla, Memoriál Pavla Antala a na Popradskom polmaratóne. Okrem toho sme pomáhali obci Štrba organizovať súťaže na Dni obce Štrba a členovia ŠK Štrba spolupracovali aj pri organizácii Štrbskej športovej smršti. Okrem toho jednotlivý rozhodcovia pomáhali na Verejných pretekoch v Mengusovciach, na Skialp Grand Tour a počas Jesenného behu Svitom.

[title size=“2″]Aktivity v Slovenskej lyžiarskej asociácii[/title]

Okrem vlastných podujatí sa naši členovia Michal Šerfel a Pavol Grunvaldský zúčastnili pretekov v Gerlachove a Kremnici ako technický delegáti SLA. Matúš Jančík a Marek Šerfel boli kandidátmi na technického delegáta v Gerlachove a v Štrbe. Aktívne sme sa zúčastnili aj na členskej schôdzi BÚ SLA v Kremnici, pracovných stretnutiach organizátorov lyžiarských pretekov v Gerlachove a Liptovskom Mikuláši a M. Jančík a Michal Šerfel sa zúčastnili aj seminára Technických delegátov FIS v chorvátskom stredisku Sljeme pri Záhrebe.

Za svoju prácu sme získali aj ocenenia od Slovenskej lyžiarskej asociácie v mestskom divadle v Levoči a počas vyhlásenia ankety Lyžiar roka na Štrbskom Plese.

[title size=“2″]Príprava na ďalšiu sezónu[/title]

kalendar_2016Počas členskej schôdze rozhodcov nás o novinkách v Slovenskej lyžiarskej asociácii informoval športový riaditeľ Michal Malák. Rozhodcovia sa oboznámili s novými pravidlami v pravidlách FIS a s novinkami v súťažnom poriadku a správca športového areálu informoval o prácach, ktoré vykonávali v lete a o aktuálnom stave športového areálu. Najbližšie si časť členov na školení rozhodcov bežeckého lyžovania predĺži alebo zvýši svoje licencie a už 12.-13. decembra 2015 sa na Štrbskom Plese uskutoční 43. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach.

Na záver si všetci odniesli „klubový“ nástenný kalendár, ktorý bude slúžiť ako spomienka na predchádzajúcu sezónu a bude pripomínať blížiace sa preteky.

[title size=“2″]Prezentácie[/title]
Uskutočnené a blížiace sa podujatia
Novinky a dôležité pravidlá na sezónu 2015/2016