Na Štrbskom Plese sa organizátorom zo Štrby podarilo poslednú marcovú nedeľu usporiadať posledné kolo Slovenského pohára v behu na lyžiach v disciplíne šprint voľnou technikou. Spolu 96 pretekárov zo Slovenska pretekalo v krásnom slnečnom počasí. Do definitívneho roztopenia bežeckých tratí ostávali posledné minúty a o každú sekundu bojovali všetci súťažiaci od najmladších žiakov až po dospelých.

Šprint 25.3.2014
V hlavnej mužskej kategórii bol v šprinte na 1 km favoritom Peter Mlynár z ŠKP Štrbské Pleso, ktorý zvíťazil aj vo finále s časom 3:10,71. Druhé miesto obsadil Dávid Brűnn z MKL Kremnica so stratou 8 sekúnd. Necelých 13 sekúnd stratil tretí Miroslav Šulek z klubu Ski team Jase Látky. Zo žien bola jasnou favoritkou Alena Procházková z UMB Banská Bystrica, ktorá zvíťazila aj v kvalifikácii a vo finále dosiahla čas 3:48,92. O 13 sekúnd pomalšia bola Barbora Klementová z Klubu lyžiarov Nováky. 18 sekúnd stratila Eva Segečová zo Ski teamu Jase Látky. „Bežalo sa mi výborne od začiatku. Boli to moje posledné preteky v tejto sezóne a najbližšie dni budem relaxovať“, zhodnotil olympionik Peter Mlynár a dodal „trať bola výborne pripravená, ďakujem organizátorom, že zvládli pripraviť 1200 metrový okruh aj napriek vode a nedostatku snehu“.
O trate sa celú zimu starali pracovníci z obce Štrba, ktorí bojovali celú sezónu s teplým počasím bez väčšieho sneženia. „V sobotu sme opäť zorganizovali brigádu, bez ktorej by sme preteky nedokázali urobiť. Sme radi, že sa nám podarilo zorganizovať všetky tri preteky, kontinentálny pohár FIS – Tatranský pohár v behu na lyžiach, Majstrovstvá Slovenskej republiky a aj toto kolo Slovenského pohára, ktoré pôvodne malo byť v disciplíne cross šprint a bolo preložené z februára. Počas celej sezóny tvrdo pracoval 60 členný dobrovoľný tím, zložený z kvalifikovaných rozhodcov a fanúšikov bežeckého lyžovania“, povedal Michal Šerfel zo Športového klubu Štrba.
Tieto preteky definitívne ukončili celú bežeckú lyžiarsku sezónu aj pre Slovenskú lyžiarsku asociáciu, ktorú zastupoval Michal Malák, športový riaditeľ a podpredseda bežeckého úseku. „Poďakovanie patrí všetkým pretekárom, trénerom, funkcionárom, organizátorom, ale aj sponzorom a fanúšikom bežeckého lyžovania, ktorí celú zimu podporovali bežecké lyžovanie a tvrdo bojovali so zimou. Pretekársku sezónu považujeme týmto za ukončenú, ďalej sa budeme venovať administratíve a diplomacii, aby sme bojovali za behy či už pri riešení financovania športu alebo pri rokovaniach s partnermi a jednotlivými klubmi.“

Odkazy

Štartová listina
Výsledky – kvalifikácia
Výsledky – finále

Fotogaléria na Facebooku
Fotogaléria na Google+

Propozície – šprint V 30.3.2014
Preteky na stránke SLA