Športový klub Štrba zorganizoval druhé preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach, ktoré sa pre prebiehajúcu pandémiu konali v sprísnenom režime. Bežci na lyžiach súťažili počas víkendu 13. – 14. marca 2021 v Areáli bežeckého lyžovania. Organizátori rozdelili program na dva dni. V sobotu sa konali preteky dorastu a dospelých a v nedeľu preteky žiakov. Aj napriek tomu, že preteky boli naplánované ešte v jeseni, organizátori do poslednej chvíle sledovali vývoj pandémie a samotnú prípravu odštartovali až posledný týždeň pred pretekmi. Všetci pretekári, členovia realizačných tímov a organizátori museli byť vopred registrovaní a testovaní najviac 12 hodín pred začiatkom podujatia. Samozrejmosťou bolo používanie ochranných prostriedkov a minimalizovanie akýchkoľvek fyzických kontaktov medzi účastníkmi. Trate, na ktorých sa pretekalo boli uzatvorené pre individuálnych športovcov, podujatie sa konalo bez účasti divákov a celý areál bol pre neregistrované a neotestované osoby nedostupný.

V sobotu boli na programe individuálne preteky klasickou technikou v dorasteneckých a seniorských kategóriách. Pretekov sa zúčastnilo 84 bežcov, z toho jeden Čech a 4 poľské juniorky. Hlavné kategórie mužov a žien boli zároveň pretekmi kategórie FIS Cup a do súťaženia sa zapojili i pretekári známi zo svetových majstrovských súťaží. Mužské preteky na 15 kilometrov vyhral bývalý slovenský reprezentant Peter Mlynár z ŠKP Vysoké Tatry s časom 43:30,1. Druhé miesto so stratou 35,2 sekundy obsadil účastník tohtoročných Majstrovstiev sveta v Oberstdorfe Ján Koristek z klubu Ski Team JASE Látky. Tretie miesto so stratou 36,7 sekundy obsadil Ludek Šeller z českého reprezentačného družstva. Ženský stupeň víťazov obsadili úspešné poľské reprezentantky, ktoré pod vedením trénera Martina Bajčičáka získali 3 medaily na tohtoročných Majstrovstvách sveta juniorov vo fínskom Vuokatti. Prvenstvo na 10 kilometrovej trati získala juniorská majsterka sveta Monika Skinder s časom 33:23,4. Druhá skončila Karolina Kaleta (34:04,7) a tretie miesto obsadila Karolina Kukuczka (35:29,0). Slovenská pretekárka Barbora Klementová obsadila štvrté miesto s časom 35:36,7.

V nedeľu sa zloženie účastníkov zmenilo a na Štrbské Pleso si prišli zasúťažiť žiaci zo slovenských klubov bežeckého lyžovania. Organizátori sa oproti minulosti rozhodli úplne oddeliť preteky dospelých a dorastu od žiakov, aby bolo možné znížiť počet účastníkov v areáli a aby pretekári mohli pricestovať z domova priamo na preteky počas jedného dňa. Mladší žiaci a žiačky súťažili na 1,4 kilometrovej trati klasickou technikou a starší žiaci a žiačky bežali 2,8 kilometra. Najúspešnejšie kluby v nedeľu boli Ski Team JASE Látky (5 pódiových umiestnení), Biathlon Predajná (4 pódiové umiestnenia) a domáci Športový klub Štrba (3 pódiové umiestnenia).

O organizáciu pretekov sa staralo 38 dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba, pracovníci Športového areálu Štrbské Pleso, pracovníci obecnej polície Štrba a členovia Dobrovoľného hasičského zboru v Štrbe. Podujatie sa konalo z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie a okrem pretekov slovenského pohára v Látkach sa na Slovensku v sezóne 2020/2021 nekonali žiadne preteky v behu na lyžiach a zrušené boli aj decembrové medzinárodné preteky Tatranský pohár v behu na lyžiach.